Nowe ogłoszenia

Historia nazwy miasta Opola

Historia nazwy „Opole

Pochodzenie nazwy miasta Opole

OPOLE – nazwa naszego miasta wywodzi się od nazwy jednej z najstarszych jednostek terytorialnych Słowian która istniała w środkowej Europie – tzw. OPOLA. Pewien niemiecki nauczyciel – Heinrich Adamy w jednym ze swoich dzieł o nazwach miejscowości na Śląsku wydanym w 1888 roku we Wrocławiu wymienia nazwę miejscowości zanotowaną w dokumencie z 1146 roku Opola, która według niego oznacza „Hauptort des Ortsverbandes”, czyli po polsku „Główna miejscowość związku miejscowości”.

Geneza powstania Opola

Opole było tworzone w czasach plemiennych, czyli od połowy 1. tysiąclecia n.e. Nazwa ta określała lokalne terytorium, na którym mieszkała dana wspólnota sąsiedzka, wspólnie broniła się ona przed wrogiem. „O-pole” oznaczało społeczność sąsiedzko-lokalną zamieszkującą wokół uprawianych przez nich pól. Organizacja opolna przetrwała do późnego średniowiecza. Wśród miejscowości należących do arcybiskupa w okolicach Żnina ludną wieś o nazwie Opole.

 

Inne miasta o nazwie Opole

W Polsce oprócz miasta Opole położonego w województwie Opolskim, znajdziemy na mapie:
– miasto Opole Lubelskie w woj. lubelskim,
– wieś Opole w woj. lubelskim,
– wieś Opole-Świerczyna w województwie mazowieckim,
– wsie Stare Opole w województwie mazowieckim
– wieś Nowe Opole w województwie mazowieckim,
– wieś Opole w woj. łódzkim,
– region pod nazwą Opole na Ukrainie.

Historia Opola

W 1232 roku w jednym z łacińskich dokumentów księcia śląskiego, krakowskiego i wielkopolskiego Henryka II Pobożnego wydanym w Opolu miejscowość wymieniona jest w formie Opol, pod taką samą nazwą występuje w spisanym po łacinie dokumencie średniowiecznym Bolesława opolskiego z dnia 1 września 1310 roku.

W 1750 roku nazwa Opole wymieniona została w języku polskim przez Fryderyka II wśród innych miast śląskich w zarządzeniu urzędowym wydanym dla mieszkańców Śląska. Z kolei w alfabetycznym spisie miejscowości na terenie prowincji śląskiej wydanym w 1830 roku we Wrocławiu przez Johanna Knie jako polska nazwa podana jest Oppolie we fragmencie Oppolie, polnische Benenung der Regierungs u. Kreisstadt Oppeln. Nazwę Opole w książce „Krótki rys jeografii Szląska dla nauki początkowej” wydanej w Głogówku w 1847 wymienił śląski pisarz Józef Lompa.

Obecna nazwa została administracyjnie zatwierdzona 7 maja 1946.