Nowe ogłoszenia

Jak wynająć mieszkanie

W życiu wielu osób pojawia się moment kiedy stają przed koniecznością decyzji o wynajęciu mieszkania

Zdajemy sobie sprawę, że błędy przy wynajmowaniu mieszkania mogą sporo kosztować i czasu i pieniędzy. Postanowiliśmy Wam pomóc i wyjaśnić najważniejsze kwestie wynajmu.

Wiadomo, że wynajmowane mieszkanie musi być tanie, w idealnej lokalizacji i oczywiście jak najlepszym standardzie.

O tym jak wynająć mieszkanie i nie zwariować opowiemy w kilku punktach.

1. Jakiego mieszkania potrzebujesz?

Najlepsza metoda na udane analizy? Już śpieszymy z odpowiedzią.
Usiądź wygodnie przy dobrej kawie, weź długopis i kartkę. Dokładnie opisz czego oczekujesz od wynajmowanego mieszkania. Ustal interesujące Cię dzielnice, ilość pokoi i m2, jaki ma być stan mieszkania – jesteś gotowy na remonty, chcesz wysokiego standardu czy zadowoli Cię łóżko z szafką nocną i cieknący kran?

2. Jak i gdzie poszukiwać mieszkania na wynajem?

Najczęstszym rozwiązaniem przy poszukiwaniu mieszkania na wynajem jest przeglądanie popularnych portali ogłoszeniowych – jest to również najtańsze rozwiązanie.
Nie możemy zapomnieć również o grupach znajdujących się na FB, tam również mogą trafić się świetne okazje.

Kolejnym miejscem są gazety regionalne oraz ogłoszenia wywieszone na klatkach schodowych. Warto wybrać się na spacer po interesującej nas okolicy. Ogłoszenie wywieszane są w różnych miejscach np. w oknach, na już wspomnianych klatkach chodowych czy nawet słupach.

Jeżeli jednak dysponujesz większym budżetem możesz skorzystać z usług biura nieruchomości – ze swojej strony bardzo polecamy tą opcję. Zyskujesz pewność, że mieszkanie które chcesz wynająć nie skrywa w sobie żadnej tajemnicy ani nie wpadniesz w żadną pułapkę.

Pamiętaj, nigdy nie płać nikomu za oglądanie lub udostępnienie adresu. To oszustwo!
Przy współpracy z biurem nieruchomości płacisz prowizję dla biura ale TYLKO w przypadku kiedy zdecydujesz się na wynajem mieszkania którego adres udostępniło Ci biuro.

3. Nie podejmuj decyzji pochopnie.

Kiedy znajdziesz mieszkanie do wynajęcia spełniające wszystkie twoje potrzeby umów się na spotkanie. Na spotkanie mówi się w godzinach przed południowych bądź popołudniowych. Ważne aby oglądać przy świetle dziennym.
Oglądając zwróć uwagę na:

  • naświetlenie pomieszczeń
  • natężenie hałasu dobiegającego z sąsiadujących ulic
  • dopytaj szczegółowo o koszt (czynsz + media), jeśli to możliwe poproś o pokazanie rachunków
  • dopytaj o koszt ewentualnych napraw (kto za co odpowiada)
  • ustal formę umowy

Po obejrzeniu wszystkich interesujących cię mieszkań stwórz o każdej z nich krótkie sprawozdanie lub stwórz tabelkę i umieść wszystkie za i przeciw. W ten sposób wyłonisz najkorzystniejszą i najlepszą ofertę.

4. Podpisanie umowy

Umowa z właścicielem jest bardzo ważną sprawą i nie można podchodzić do niej lekceważąco. Musimy ustalić wysokość kaucji zwrotnej i sprawdzić czy jest o niej zapis w umowie oraz w jakich przypadkach zostanie ona zatrzymana przez właściciela.
Polecamy zawarcie w umowie informacji, że jeśli mieszkanie ulegnie uszkodzeniu, nie z przyczyn najemcy, najemca naprawia elementy we własnym zakresie, do 100 złotych. To znaczy, że wszystkie drobne naprawy leżą po stronie najemcy, natomiast wszystkie problemy np. z instalacjami lub urządzeniami musi rozwiązać wynajmujący
Zrób wyraźne zdjęcia każdego miejsca oraz sprzętu w domu. Przy zdawaniu mieszkania będziesz posiadał dowód, że ewentualne uszkodzenia nie powstały z Twojej winy.

Podpisz umowę na dany okres, po zakończeniu zawsze można ja przedłużyć. Pamiętaj o protokołach zdawczo-odbiorczych. Wszystkie punkty spisz skrupulatnie.

Jeżeli pomogliśmy Ci w rozwiać problemy związane z wynajmem mieszkania, bardzo nas to cieszy.
Życzymy Ci samych radosnych chwil w nowym wynajmowanym mieszkaniu oraz udanego zbierania funduszy na własne mieszkanie.

Pamiętaj, że często wysokość czynszu i innych opłat jest równa racie kredytu hipotecznego.