Nowe ogłoszenia

Jak zabezpieczyć taras przed zimą?

Zabezpieczenie tarasu zależne jest od tego jaki taras posiadamy, drewniany, betonowy, czy może jest to taras wykonany z kompozytu.

Taras drewniany, jest miejscem komfortowego wypoczynku od wiosny do jesieni, aby  dłużej cieszyć się jego żywotnością potrzebne jest odpowiednie zabezpieczenie.

Najczęściej stosowanym materiałem jest drewno egzotyczne – bangkirai, masaranduba,tatajuba, które zawiera naturalne olejki, substancje chemiczne, stanowiące ochronne przed szkodnikami, czy grzybami.

Ważnym aspektem, podczas zabezpieczenia tarasu  na zimę jest olejowanie.

Olejowanie tarasu drewnianego, zwykle wykonuje się  dwa razy w roku, na wiosnę, oraz jesienią, przed rozpoczęciem sezonu zimowego. Wiosną olejowanie  ma na celu odświeżenie koloru.

Metoda ta jest bardzo prosta do wykonania, w zimę  pozwala na ochronę drewna przed ujemnymi temperaturami, oraz panującą o tej porze roku dużą wilgocią.

Olej impregnuje powierzchnie drewna,  przez napełnienie porów, by woda nie przedostała się w wolne przestrzenie.

W ten sposób zabezpiecza to deski przed pęknięciem, ponieważ woda która mogłaby się nagromadzić w przestrzeniach, zamarza i powoduje to zwiększenie objętość deski  w skutku może dojść do pęknięcia drewna.

Jeżeli mamy możliwość zadaszenia tarasu, warto z tego skorzystać, lub jeżeli nie mam takiej możliwości można przykryć drewniany parkiet, tak by nie miał kontaktu z śniegiem.

Jeśli, jednak nie jesteśmy wykonać żadnej z powyższych metod, ważne jest aby zadbać o taras z odpowiednim spadkiem – jest to ważne przy zabezpieczeniu tarasu przed wodą, daje to odpowiedni odpływ.

W jaki sposób nakładamy olej na drewno?

Olej nakładamy pędzlem, zwróćmy uwagę na to aby był rozprowadzony równomiernie.

Następnie, należy odczekać, aż olej wsiąknie w powierzchnie.

Jeżeli olejowanie wykonywane jest po raz pierwszy, musimy tą czynność powtórzyć  2-3 razy , jeśli jednak  było już to robione wcześniej, wystarczy jedna warstwa nowego oleju.

Jak możemy sprawdzić, czy olejowanie zostało wykonane dobrze?

Jest to bardzo proste, wykonujemy test za pomocą kropli wody, jeżeli kropla wody nie wsiąka w powierzchnie drewna oznacza to, że olejowanie zostało wykonane prawidłowo, w innym wypadku należy nanieść jeszcze jedną warstwę.

Taras z desek kompozytowych, składa się  z mąki drzewnej, oraz PCV.

Przy zabezpieczeniu tarasu kompozytowego, jest najmniej pracy, a tym samym mniejszy wkład z budżetu.

Deski te nie nasiąkają wodą, co wiąże się z tym że nie ma potrzeby usuwania nadmiaru śniegu.

Taras kompozytowy, posiada antypoślizgową, oraz ryflowaną powierzchnię, dzięki czemu podczas zimy podłoże nie zmieni się w lodowisko.

Deski kompozytowe, nawet z upływem czasu nie tracą swoich walorów, nie wymagają impregnacji tak jak w przypadku drewna.

Jakie pracę należy, więc wykonywać przy tego typu tarasie?

W jesienną porę,  zamiatać i myć powierzchnię, na której może osadzić się kurz, lub spadające liście, dlatego należy to regularnie uprzątnąć.