Nowe ogłoszenia

Jak zabezpieczyć taras przed zimą?

Jak zabezpieczyć taras przed zimą?

Taras – zabezpieczenie

Zabezpieczenie tarasu zależne jest od tego jaki taras posiadamy, drewniany, betonowy, czy może jest to taras wykonany z kompozytu. Taras drewniany, jest miejscem komfortowego wypoczynku od wiosny do jesieni, aby  dłużej cieszyć się jego żywotnością potrzebne jest odpowiednie zabezpieczenie. Najczęściej stosowanym materiałem jest drewno egzotyczne – bangkirai, masaranduba, tatajuba, które zawiera naturalne olejki, substancje chemiczne, stanowiące ochronne przed szkodnikami, czy grzybami.

Olejowanie

Ważnym aspektem, podczas zabezpieczenia tarasu  na zimę jest olejowanie. Olejowanie tarasu drewnianego, zwykle wykonuje się  dwa razy w roku, na wiosnę, oraz jesienią, przed rozpoczęciem sezonu zimowego. Wiosną olejowanie  ma na celu odświeżenie koloru. Metoda ta jest bardzo prosta do wykonania, w zimę  pozwala na ochronę drewna przed ujemnymi temperaturami, oraz panującą o tej porze roku dużą wilgocią. Olej impregnuje powierzchnie drewna,  przez napełnienie porów, by woda nie przedostała się w wolne przestrzenie. W ten sposób zabezpiecza to deski przed pęknięciem, ponieważ woda która mogłaby się nagromadzić w przestrzeniach, zamarza i powoduje to zwiększenie objętość deski  w skutku może dojść do pęknięcia drewna.

W jaki sposób nakładamy olej na drewno? Olej nakładamy pędzlem, zwróćmy uwagę na to aby był rozprowadzony równomiernie. Następnie, należy odczekać, aż olej wsiąknie w powierzchnie. Jeżeli olejowanie wykonywane jest po raz pierwszy, musimy tą czynność powtórzyć  2-3 razy , jeśli jednak  było już to robione wcześniej, wystarczy jedna warstwa nowego oleju. Jak możemy sprawdzić, czy olejowanie zostało wykonane dobrze? – Jest to bardzo proste, wykonujemy test za pomocą kropli wody, jeżeli kropla wody nie wsiąka w powierzchnie drewna oznacza to, że olejowanie zostało wykonane prawidłowo, w innym wypadku należy nanieść jeszcze jedną warstwę.

Zadaszenie

Jeżeli mamy możliwość zadaszenia tarasu, warto z tego skorzystać, lub jeżeli nie mam takiej możliwości można przykryć drewniany parkiet, tak by nie miał kontaktu z śniegiem. Jeśli, jednak nie jesteśmy wykonać żadnej z powyższych metod, ważne jest aby zadbać o taras z odpowiednim spadkiem – jest to ważne przy zabezpieczeniu tarasu przed wodą, daje to odpowiedni odpływ.

Deski kompozytowe

Taras z desek kompozytowych, składa się  z mąki drzewnej, oraz PCV. Przy zabezpieczeniu tarasu kompozytowego, jest najmniej pracy, a tym samym mniejszy wkład z budżetu. Deski te nie nasiąkają wodą, co wiąże się z tym że nie ma potrzeby usuwania nadmiaru śniegu. Taras kompozytowy, posiada antypoślizgową, oraz ryflowaną powierzchnię, dzięki czemu podczas zimy podłoże nie zmieni się w lodowisko Deski kompozytowe, nawet z upływem czasu nie tracą swoich walorów, nie wymagają impregnacji tak jak w przypadku drewna. Jakie pracę należy, więc wykonywać przy tego typu tarasie? – W jesienną porę,  zamiatać i myć powierzchnię, na której może osadzić się kurz, lub spadające liście, dlatego należy to regularnie uprzątnąć.