Nowe ogłoszenia

Jak zabrać się za generalne porządki?

Jak zabrać się za generalne porządki?

Sprzątanie

Generalne sprzątanie, o czym tak na prawdę mowa?

Jest to sprzątanie, w którym nie chodzi o uprzątnięcie bałaganu widocznego gołym okiem, lecz  o szersze wysprzątanie całego mieszkania, czy domu. Do generalnych porządków zalicza się każde pomieszczenie i skupia się na najmniejszych detalach np. odsunięcie szafki wysprzątanie kurzu, który tam powstał, wyczyszczenie fug, czy poskładanie ubrań w półce. Podczas takich porządków pozbywamy się rzeczy, których już nie używamy, albo tych które są zepsute, czy zużyte. Zanim zabierzemy się za generalne porządki, warto zrobić remanent rzeczy, które posiadamy, na pewno pomoże nam to w dalszych etapach. Po uporządkowaniu, możemy przystąpić do sprzątania pomieszczeń na błysk.

Etapy sprzątania

Na początku, warto zaplanować sobie etapy sprzątania, aby generalny porządek był efektywny prace należy rozłożyć na kilka dni, by niczego nie pominąć i zrobić to z pełną precyzją, nie spiesząc się. Po wcześniejszym przeredagowaniu rzeczy potrzebnych i nie potrzebnych, przystępujemy do kolejnego etapu, jaki sobie wcześniej ustaliliśmy. Np. wytarcie kurzy, umycie okien itp. Przed przystąpieniem, pozostaje jeszcze przygotowanie odpowiednich i niezbędnych produktów do sprzątania  (ścierki, rękawiczki, miotła, mop) i możemy zaczynać!

Jak sprzątać efektywnie?

Jeśli zabieramy się za umycie okien, musimy zdjąć firanki, zasłony, które należy również wyprać. Czyścimy żaluzje, rolety, karnisze, z kurzu który się osadził. Przed przystąpieniem do mycia szyb, warto wyczyścić parapety, jak i ramy okien.

Jeśli, posiadamy  dywany, nie zapominajmy wyczyścić również  ich! Właśnie na nich zbiera się wiele kurzu, który wbrew pozorom nie jest tak widoczny. Dywan, należy odkurzyć, wytrzepać, warto użyć także specjalnych środków  do czyszczenia dywanów. Nie zapominajmy o kurzu, pajęczynach na suficie, ścianach, który usuniemy za pomocą specjalnej szczotki. Przy okazji, warto wyczyścić lampy, żarówki. Następnie możemy skupić się na wytarciu kurzu z mebli.
Mycie, zamiatanie podłóg , zawsze powinno odbyć się na końcu, po uzyskaniu, oczekiwanego efektu. Podłogi odkurzamy, lub zamiatamy wedle uznania, następnie myjemy, staramy dotrzeć się do wszystkich zakamarków, włącznie z odsunięciem fotela, czy szafki.

Wszystkie te czynności powtarzamy w każdym  pomieszczeniu.

Gdzie zacząć?

Sprzątanie najlepiej rozpocząć od pokoi, następnie przejść do kuchni i łazienki, na końcu przedpokój, czy korytarz. Kuchenne porządki. Na kuchnie, należy przeznaczyć, znacznie więcej czasu. Samo wyczyszczenie sprzętów AGD, których w kuchni jest najwięcej zajmuje wiele czasu. Należy rozpocząć od uprzątnięcia brudnych naczyń, umycie lub włożenie do zmywarki, jeśli takową posiadamy. Warto, także dokonać segregacji produktów w lodówce, których już nie używamy. Zajmijmy się uporządkowaniem przypraw, czy żywności w pólkach. Na koniec zostawmy wyczyszczenie  piekarnika, kuchenki , okapu lodówki, mikrofalówki, oraz innych sprzętów jakie posiadamy. Nie zapominajmy o czynnościach, jakie wykonaliśmy przy sprzątaniu pokoi, należy je powtórzyć!

Czas na łazienkę. Dla  wielu sprzątanie łazienki jest zmorą. Dlatego, od czego, więc zacząć, by poszło szybko i sprawnie, a równocześnie, by niczego nie pominąć. Zacznijmy od brudnych ręczników do ciała, jak i rąk, wypierzmy je. Następnie dokonujemy przeglądu kosmetyków, te które są  zużyte, czy przeterminowane wyrzucamy, pozostałe odpowiednio układamy. Czyścimy prysznic, wannę, jak i umywalkę. Umyć, wyczyścić należy także toaletę. Na koniec pozostawiamy lustro, jak i kafelki , oraz zawieszamy czyste ręczniki.

Po skończonych porządkach, warto zaaplikować odświeżacz powietrza, by nadać świeżości i pięknego zapachu w całym domu.