Nowe ogłoszenia

Oświetlenie pokoju dziecka

Oświetlenie pokoju dziecka

Pokój dziecka

Pokój dziecka – pokój każdy rodzić dąży do perfekcji. Pokój dziecka musi być dopasowany do dziecka i do wszystkich jego aktywności, odrabiania lekcji, relaksu, nauki oraz zabawy.

Sprawienie by wszystko ze sobą współgrało nie jest łatwe ale jest możliwe.

W pokoju dziecka ważny jest nie tylko wystrój. Jest on ważny ale nie najważniejszy. Najważniejsze jest oświetlenie pokoju dziecka.
Pomożemy wam dobrać oświetlenie do pokoju dziecka tak by umożliwiało ono  dziecku zabawę i odrabianie lekcji.

Biurko

W każdym pokoju dziecka prędzej czy później znajdzie się biurko. Dziecko będzie spędzało przy nim mnóstwo czasu. Dlatego wybór lampki nie może opierać się tylko na jej wyglądzie.
Jeśli Twoje dziecko jest praworęczne lampka musi znajdować się po lewej stronie, jeśli jest leworęczne to po prawej stronie. Dzięki temu rozwiązaniu dziecko nie będzie zasłaniało sobie światła. podczas pracy przy biurku.
Żarówka w lampce nabiurkowej musi posiadać odpowiednią moc. Nie może ona świecić zbyt lekko lub też oślepiać dziecka. Biała barwa światła jest barwą najkorzystniejszą, ponieważ sprzyja ona koncentracji i skupieniu.
Polecamy wziąć pod uwagę lampki które posiadają możliwość regulacji mocy i barwy światła jak i pozwalają dostosować wysokość i kąt naświetlenia. Każde dziecko jest inne więc każde powinno mieć dostosowaną lampkę do swoich potrzeb.

 

Oświetlenie nocne – lampka nocna

Najważniejszą funkcją lampki nocnej oczywiście niezmiennie jest ochrona przed strasznymi potworami czającymi się w szafie, pod łóżkiem lub za zasłoną.
Lampka nocna postawiona obok łóżka to świetny sposób na wieczorne czytanie. Bez względu na to czy nasze dziecko czyta samo czy to my wprowadzamy go w piękny świat książek. Jednak jeśli lampka nocna to za mało można pomyśleć o kinkietach lub lampach podłogowych.

Jeśli zdecydujemy się na kinkiety to warto zainwestować w takie które nie będą wymagały od nas ingerencji w ściany. Łatwiej będzie nam je dostosować do indywidualnych potrzeb.

Lampy podłogowe sprawią, że oświetlana powierzchnia będzie większa.

Barwa światła lampki nocnej powinna być zdecydowanie słabsza niż w lampce nabiurkowej i jej barwa powinna być ciepła co pozwoli dziecku szybciej się wyciszyć i zasnąć. Doskonałym rozwiązaniem będzie zakup lampki nocnej która posiadać będzie możliwość mocy światła. To pomoże w przypadku problemów z przespaniem nocy.

Oświetlenie w miejscu do zabawy

W czasie zabawy obowiązują tylko zasady bezpieczeństwa, ciężko więc przewidzieć w którym miejscu w pokoju dziecko wkroczy w świat zabawy. Lampa powinna być zawieszona w centralnym miejscu pokoju.

Wybór lamp  sufitowych jest ogromny. Warto zdecydować się na zakup takiej takiej która daje kilka punktów oświetlenia.
Jeżeli pokój jest duży idealnie sprawdzi się lampa typu pająk:

W mniejszych pokojach zda egzamin taka:

 

 

Zaletą tych lamp jest możliwość dostosowywania ich do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika.

Bezpieczna lampka – czyli jaka?

Dziecko w swoim pokoju musi być całkowicie bezpieczne. Pomoże nam w tym:
Oświetlenie typu LED czyli żarówki LED które charakteryzują się mniejszą temperaturą nagrzewnia. Zmniejsza ryzyko oparzenia.
Światło sztuczne musi być zbliżone do naturalnego po to by  chronić wzrok dziecka.
Barwa – zimna barwa światła pobudza do działania, a ciepła sprzyja odpoczywaniu. Dlatego odpowiednio rozplanuj światło w pokoju dziecięcym, by było dostosowane do czynności, jakie będzie wykonywał dziecko.
Prawdopodobnie najlepiej sprawdzi się barwa neutralna i ciepła 2000-4000 kelwinów.
Bezpieczne gniazdka– dziecko nie może mieć dostępu do niezabezpieczonych, elektrycznych gniazdek.

Odpowiednia ilość lumenów

Czym właściwie są te tajemnicze lumeny? – jest to jednostka strumienia światła. Umożliwia ona określenie ilości emitowanego światła oraz wydajność żarówki. Pojęcie to stosowane jest tylko w odniesieniu do żarówek LED.

Jaka ilość lumenów będzie odpowiednia w pokoju dziecka? 

Niestety nie ma kalkulatora lumenów ani jednoznacznej odpowiedzi ile jest w porządku.
Sugestie ze strony ekspertów podpowiadają, że do pokoju dziecka (o wielkości 10m2) potrzeba 3500 lumenów, w formie około 4 żarówek tradycyjnych lub LED.