Nowe ogłoszenia

Rekuperacja: warto, czy nie?

Rekuperacja: warto, czy nie?

Rekuperacja – czym jest?

W ostatnim czasie rekuperacja stała się bardzo popularna w kręgu budownictwa.

Tak, naprawdę to czym ona jest?

Rekuperacja– jest rodzajem energooszczędnej wentylacji pomieszczeń, polega na dostarczaniu świeżego powietrza z zewnątrz, z równoczesnym pozbywaniem się powietrza zanieczyszczonego  wewnątrz budynku.

Jest to mechanizm wentylacji nawiewowo -wywiewnej.

Technologia ta zastępuje dawniejszy system wietrzenia pomieszczeń, które np. polegały na  budowie kominów,  co odgrywało role naturalnej wentylacji i wprowadzało świeże powietrze do wnętrza przez nieszczelne okna- które dawniej widniały, lub okna rozszczelnienie , czyli obecnie nazwalibyśmy je najprościej mówiąc oknami zepsutymi.

Jeżeli chodzi o rekuperacje  to w odróżnieniu do starego systemu ogrzewania, który nie zawsze się sprawdzał,  umożliwia odzyskanie ciepła podczas zimy, czy tez chłodniejszych wieczorów w lecie, co oznacza oszczędność energii potrzebnej do ogrzewania lub też schłodzenia. Warto dodać że można odpowiednio pod  swoje upodobania dostosować intensywność wietrzenia.

Oczyszczenie powietrza

Kolejnym aspektem jest to, że wentylacja daję możliwość oczyszczania powietrza ze smogu, czy alergenów. Nasuwa się pytanie jak  ten system działa i przede wszystkim z czego się składa. Działanie rekuperacji, wcale nie jest trudne, a wręcz można powiedzieć, że zasada działania jest prosta.

Rekuperator

Centralnym elementem jest rekuperator. Urządzenie składa się z czterech wbudowanych króćców, które służą do podłączenia kanałów wentylacyjnych. To rozwiązanie zapewnia płynny przepływ powietrza i odpowiednia wydajność instalacji.

Kanały jakie występują w urządzeniu:

  • Czernia – jest kanałem przez który do rekuperatora  doprowadzane jest świeże  powietrze z zewnątrz
  • Wyrzutnia- kanał , przez który z rekuperatora zostaje wyprowadzone powietrze na zewnątrz
  • Nawiew do pomieszczeń , w tym kanale dochodzi do wprowadzenia z rekuperatora do wnętrza budynku świeżego i oczyszczonego powietrza
  • Wyciąg z pomieszczeń, analogicznie do poprzedniego tym kanałem z  pomieszczeń do rekuperatora  zostaje wyprowadzone zużyte i zanieczyszczone powietrze z duża ilością dwutlenku węgla.

Powyżej zostały przedstawione cztery główne kanały, lecz na tym skład rekuperatora się nie kończy, ponieważ te kanały mogą zostać rozgałęzione na mniejsze – nawiewne i wywiewne .

Strumień nawiewny przepływa przez kanał: Czernia i nawiew. Strumień wywiewny przepływa przez kanał: Wyrzutnia i wyciąg.

Jak działa rekuperacja?

Poniżej krótki opis działania rekuperacji.

Czernia zapoczątkowuje proces w niej dochodzi do zassania świeżego powietrza z zewnątrz , powietrze to kierowane jest do wymienników ciepła , które znajdują się w rekuperatorze, następnie kanał- wyciąg powietrza, zasysa zużyte powietrze z wnętrza i także kieruje je do wymienników ciepła. Ten element  przyjmuję wytworzoną energie cieplną z wyprowadzanego powietrza na zewnątrz.

Natomiast świeże powietrze  z zewnątrz, czyli czerni napływające do rekuperatora, zostaje ogrzane przez wymienniki ciepła i  kieruje się do nawiewu. w tym samym momencie przez wyrzutnie, zużyte powietrze zostaje wyprowadzone na zewnątrz. Taki schemat pracy, gwarantuje nam, że  pomieszczenie przez cały czas wypełnione jest świeżym powietrzem o odpowiedniej temperaturze i pozbawione wilgoci.

Ile kosztuje rekuperacja, od czego zależny jest koszt?

Zależność kosztów jest bardzo duża.

Wpływa na to:

  • metraż domu
  • ilość, jak i rodzaj pomieszczeń
  • rodzaj wybranego rekuperatora
  •  rodzaj zastosowanej instalacji
  • decyzja o dodatkowych opcjach takich jak:  urządzenie jonizujące powietrze, jednostka chłodząca, rodzaju sterowania, czy wymiennika ciepła

Wpływ metrażu domu, czy ilości, rodzaju pomieszczeń wiąże się z doborem mocy jaki powinien posiadać rekuperator, oraz jak ma być poprowadzona wentylacja. Jak i również na koszt wpływa firma sprzętu , jak i fachowcy na jakich się zdecydujemy.

Jakie zalety  posiada rekuperator?

W domu panuje mikroklimat, który powstaje w domach, poprzez działanie rekuperatora. Świeże powietrze gwarantowane jest przez 24 godziny na dobę. W pomieszczeniach , dzięki ciągłemu napływowi świeżego powietrza znika uczucie zaduchu, czy nie przyjemnych zapachów. Powietrze, które zapływa do domu jest filtrowane, dlatego nie  posiada żadnych zanieczyszczeń. W domach, gdzie znajduje się rekuperacja nie wiemy co to przeciąg, ponieważ nie musimy otwierać okien, czy drzwi celem wywietrzenia wnętrza. Dzięki rekuperacji, możemy mówić o zmniejszonych kosztach  ogrzewania, poprzez ograniczenie strat nawet do 80%. W zimę nie tracimy ciepła, a latem chłodzimy dom. Przy rekuperacji nie ma potrzeby  montowania  okien z dodatkowymi funkcjami np. z nawiewnikami, czy mikrowentylacją.

Rekuperacja – wady

Minusem  tego systemu, jest wysoki koszt  instalacji, jak i koszty związane z eksploatacją. Wadą, jest również większe zużycie prądu, ponieważ wentylatory rekuperatora ciągle pracują. Może dojść do przesuszenia powietrza nawiewnego.