Nowe ogłoszenia

Zabobony dotyczące domów

Zabobony, znane są także pod inna nazwą np. przesądy, wierzenie.

Istnienie zabobonów wiąże się głównie z tradycją ludową, czy praktykami magicznymi.

Zabobony przez niektórych uważane są za niepodstawne, a w niektórych przypadkach nawet za niebezpieczne.

Mają one charakter  ludowy, widnieją w świadomości ludzi, nie zważywszy na to czy są osobami wierzącymi, czy też nie.

Zabobony, szczególnie traktowane są z powagą są na wsiach,  w mieście jednak coraz częściej zanikają.

Tradycje, zwyczaje, przesądy, jak i wierzenia  przenoszone są z pokolenia na pokolenie.

I wiele osób  w nie wierzy, jak i kieruje się nimi.

Jednym z popularnych przesądów,  jest to że nieszczęście na  dom możemy sprowadzić jeszcze przed budową, zależne jest to od tego na jakim terenie go postawimy, związane jest to z sytuacjami  do jakich mogło tam wcześniej dojść np. wypadku,  pożaru.  Niebezpiecznym miejscem mogą być też pola bitew, czy wojen.

Przesąd ten może dotyczyć, także miejsc gdzie wcześniej przebiegały ścieżki, drogi, ma to oznaczać, że  domownicy, będą musieli ciągle gdzieś biegać.

Kolejny z przesądów, głosi, że podczas przeprowadzki do nowego domu, jako pierwsze powinno się wnieść stół, aby w domu panowała wieczna zgoda.

Przesąd, o którym słyszał już chyba każdy, który mówi o zakazie witania się przez próg,  mówi się że jeśli złamie się ten zakaz, grozi to pogorszeniem relacji miedzy tymi osobami.

W dawnych czasach, twierdzono, że  próg chroni dom przed złem, a ci którzy witają się przez próg przyczyniają się do tego że nieszczęście przedostaje się do domu.

Zakaz zabijania domowych pająków,  wiąże się to ze sprowadzeniem nieszczęścia na dom,  zdania są bardzo podzielone, ponieważ niektórzy twierdzą, że zabicie pająka sprowadzi deszcz, lecz inni mówią, że  chorobę ,czy śmierć.

Aby zapewnić w domu dobrobyt, jeden z przesądów mówi, aby rozrzucić wewnątrz domu, najlepiej w najmniejszych zakamarkach- kątach,  drobne monety.

Pradawny zwyczaj, poprzez który sprowadzimy do domu szczęście, mówi o tym by rozbić coś szklanego.

Zgodnie z żartobliwym przesądem, przed nowo wybudowanym domem powinna stanąć miotła, która ma odstraszać czarownice, mówiąc o tym że jedna z nich już w nim mieszka.

Posiadanie bujającego pustego fotela, może przyciągać siły nieczyste, które mogą się w nim rozsiąść i na dłużej zagościć  w murach domu.

Nieprawidłowo ustawione łóżko, przesądy mówią o tym aby wieść szczęśliwe i długie życie , łóżko absolutnie nie powinno być ustawione nogami do drzwi.

Ustawienie miotły, według przesądów ma znaczenie, po skończonym  sprzątaniu należy miotłę zawsze ułożyć włosiem w dół, ustawiona inaczej, może sprowadzić pecha, czy odpędzić miłość.

Nie aktualny kalendarz, czy zepsuty zegarek  mogą rozpocząć serie nieszczęść.