Nowe ogłoszenia

III Dzielnica Opola – Chabry

III Dzielnica Opola – Chabr

Chabry

W Dzielnicy III która obejmuje Chabry królują osiedla składające się z wysokich bloków. Bloki te pochodzą z lat siedemdziesiątych i nigdy nie przechodziły gruntownej modernizacji, a jest ich aż 24.

Kościół na Chabrach

Kościół w tej dzielnicy powstał 1 sierpnia 2000roku i jest to Parafia pw. św. Karola Boromeusza. Parafia ta liczy około 7700 osób z ulic takich jak:
– Astrów
– Beskidzka
– Bzów
– Chabrów
– Huculska
– Irysów
– Jaśminów
– Karpacka
– Konwalii
– Kusocińskiego
– Luboszycka – numery nieparzyste 11-17 i numery parzyste 10-38
– Maków
– Narcyzów
– Niezapominajek
– Oleska  – numery nieparzyste 57-131
– pl. Oleandrów, Podhalańska
– pl. Róż,
– Tatrzańska
– Tulipanów
– Zakopiańska.
Msze w Parafii odbywają się od 30 września 2000 roku.
Oficjalnego poświęcenia tymczasowej kaplicy i placu budowy dokonał arcybiskup Alfons Nossol w 2000 roku. Do roku 2000 Chabry były jedyną dzielnicą w Opolu, która nie posiadała kościoła parafialnego.

Stadion Odry Opole

W tej dzielnicy znajduje się również stadion piłkarski. Mieści się on na ul. Oleskiej 51 w Opolu. Na przełomie lat 2000 – 2002 południowa trybuna została zrewitalizowana. Obecnie na Stadionie znajdują się trybuny które są w stanie ugościć 4275 kibiców, a aż 500 miejsc znajduje się pod zadaszeniem. Mecze rozgrywa tutaj I-ligowy klub Odra Opole.

Obok Stadionu drużyny Odra Opole znajduje się Basen Letni o nazwie „BŁĘKITNA FALA”. Przeszedł on gruntowny remont w 2006 roku. Basen letni jest czynny sezonowo tylko w okresie wakacyjnym. Basen zlokalizowany jest przy Placu Róż i spełnia wszystkie wymagane normy dotyczące bezpieczeństwa korzystania z niego zarówno dla dorosłych jak i najmłodszych użytkowników. Basen Letni oferuje możliwość korzystania z trzech basenów które posiadają możliwością podgrzewania wody. Jeden z basenów ma długość 50 metrów i często są na nim organizowane zawody pływackie, oprócz niego są jeszcze trzy zjeżdżalnie duża – 50 metrowa oraz dwie tzw. szybkie – 8 metrowe, sztuczna rzeka oraz boisko do gry w siatkówkę. Włodarze basenu zapewnili również miejsce dla najmłodszych – brodzik i basenik. Sztucznie utworzona została została egzotyczna plaża.
Na terenie kompleksu znajduje się restauracja.


Historia

Najstarszą część tego obszaru są ul. Tatrzańska, Karpacka i Luboszycka, powstawały one w latach 1962-1965. Obecnie w tej dzielnicy znajduje się jedno z największych osiedli w Opolu. Nazwa tej dzielnicy wywodzi się z  jej otoczenia. Niegdyś w miejscu dzisiejszych zabudowań rozciągały się błękitne pola chabrów.
Do połowy lat siedemdziesiątych trwała budowa osiedla, ogółem w dzielnicy Chabry znajduje się prawie 2 000 lokali usługowych oraz 24 budynki mieszkalne.

Ciekawostki

Ciekawostką dla fanów piłki nożnej będzie fakt, iż kilka lat swojego dzieciństwa na opolskich Chabrach spędził wraz ze swoimi rodzicami piłkarz Miroslav Klose. Jego ojciec Józef był piłkarzem naszej Odry  a jego matka Barbara była wielokrotną reprezentantką Polski w piłce ręcznej. W wieku 9 lat Miroslav Klose wyjechał wraz z rodzicami do Niemiec gdzie później z reprezentacją tego kraju święcił wielki zwycięstwa na wielkich międzynarodowych imprezach. W 2018 roku został on honorowym obywatelem naszego miasta.

Obecnie w dzielnicy Chabry na ul. Oleskiej znajduje się stadion piłkarski. Do użytku został oddany on w 1930 roku. Opolski stadion był jednym z pierwszych obiektów w naszym kraju który posiadał sztuczne oświetlenie. Najwyższą frekwencję odnotowano w listopadzie 1978 roku, około 25 000 osób odnotowano Odra grała w tedy z Ruchem Chorzów.
Tylko raz w całej historii historii wystąpiła na nim reprezentacja Polski (1985r.) – mecz Polska – Finlandia 2-1.


Z początkiem XX obiekt przeszedł gruntowną modernizację. Obecnie na stadionie jest jedna trybuna która może pomieścić tylko 4550 osób.
Zgodnie z planami które zapowiedział Prezydent miasta Arkadiusz Wiśniewski stadion ma w niedługim czasie przejść do historii a w jego miejscu wybudowany ma zostać aquapark.
Nowoczesny stadion powstać ma na Półwsi. Nowy stadion ma liczyć około 11 500 miejsc. Głównym elementem stadionu będzie biała, przepuszczająca światło membrana odchylająca się i witająca widzów, odsłaniając część zaplecza. Wieczorami mają być na niej wyświetlane świetlne iluminacje. Z przedstawionego projektu wynika, że widownia ma zostać podniesiona na wysokość około 1,5-1,8 metra ponad murawę, umożliwi to lepszą widoczność. Jedna z trybun nowego stadionu ma być zabudowana od strony zachodniej czyli od ulicy Technologicznej, gdzie znajdzie się wejście. Pozostałe trzy mają być szkieletowe.

Spis ulic