Nowe ogłoszenia

VII dzielnica Opola: Groszowice, Grotowice, Nowa Wieś Królewska

VII dzielnica Opola: Groszowice, Grotowice, Nowa Wieś Królewska

Groszowice

Groszowice niegdyś były wsią, jej powstanie datowane na ponad 800 lat temu, znajdował się tam rynek oraz budynek urzędu. Obecnie ta część miasta zamieszkiwana jest przez ponad 3200 mieszkańców.
Groszowice do Opola zostały przyłączone 1 stycznia 1965 roku. Na przełomie lat 80. i 90. XX w. na pograniczu Groszowic oraz Grotowic zostało wybudowane obecne osiedle Metalchem czyli bloki z „wielkiej płyty”, gdzie obecnie mieszka ok. 2500 osób. Wybudowanie tego osiedla związane było z powstaniem dużych zakładów przemysłowych Metalchem. Kiedyś Groszowice były znane w Europie z jednej z najstarszych cementowni – zakładu działającego w latach 1872 – 1999 pod nazwą „Cementownia Groszowice”.

Grotowice

Grotowice były dawniej wsią położoną między Opolem a Krapkowicami nad Odrą, obecnie najdalej wysunięta na południe dzielnica Opola, wraz z osiedlem Metalchem ok. 3,3 tys. mieszkańców. Grotowice od strony północnej sąsiadują z Groszowicami i są jednym ze znanych ośrodków przemysłu metalurgicznego Metalchem, spore osiedle które znajduje się na granicach dzielnicy z Groszowicami. W Grotowicach znajduje się stacja kolejowa Opole Grotowice oraz kościół filialny pw. NMP Królowej Polski, który należy od 2009 roku do parafii Metalchem, wcześniej należał do parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Opolu-Groszowicach. Kościół do 1945 r. był własnością protestantów.
Dojazd autobusami miejskimi linii nr 7, 8, 12, N2. Ulica Oświęcimska stanowi fragment drogi wojewódzkiej nr 42.

Nowa Wieś Królewska

Nowa Wieś Królewska jest jedną z początkowo pięciu planowych, a ostatecznie czterech dzielnic Opola.
Stała się dzielnicą nią na mocy uchwały Rady Miasta z dnia 26 lutego 2009 roku. Przez dzielnicę biegną dwie drogi wojewódzkie 423 i 435.
Do Nowej Wsi Królewskiej możliwy jest dojazd autobusami miejskimi linii nr 3, 7, 8, 11, 12, 14, 16 i N2.

 


Historia

W Groszowicach działała jedna z najstarszych w Europie cementowni. W latach 1872-1999 działał tam zakład pod nazwą „Cementownia Groszowice”.

Pierwsze wzmianki o Grotowicach datuje się na rok 1770, w tedy na mocy edyktu króla Prus Fryderyka II , na potrzeby gospodarki leśnej, ustanowiono osadę Graevenorth.
Grotowice zostały przyłączone do Opola w 1974 roku.

Dzielnica VII powstała z połączenia Groszowic, Grotowic i Nowej Wsi Królewskiej.
Nowa Wieś Królewska sięga historią do 1295 r. a częścią Opola jest od 1955.
Groszowice zaś do Opola zostały włączone w 1965 r.

Ciekawostki

W 1953 roku w jednym z budynków mieszczących się przy ul. Jagiellonów41 otwarto kino ,,Bolko” w którym było 255 miejsc dla widów. Starsi mieszkańcy miasta mogę pamiętać projekcje emitowane w niedzielny.
W 1990 roku w tym miejscu powstała pierwsza profesjonalna siłownia w Opolu ,,Spartakus”.

Ta dzielnica słynie również z kąpieliska ,,Bolko” – powstało ono całkiem niedawno w dawnym wyrobisku marglu. Cementownia ,,Bolko” która wydobywała margl działała do 1979 roku, po tym roku wyrobiska były przewożone do Cementowni ,,Groszowice”.

W1997 Opole nawiedziła powódź, woda która przerwała wały zatopiła w wyrobisku koparkę, kolejkę wąskotorową oraz kilka innych maszyn. W tym samom roku władze miasta wraz z odpowiednimi służbami zdecydowały, że woda nie zostanie wypompowana. Dzięki  temu powstał akwen wodny z bardzo czysta wodą. Klika lat temu okolice kąpieliska ,,Bolko” zostały zrewitalizowane, powstała plaża, pomost, budynek socjalny oraz miejsce do ćwiczeń na zewnątrz i plac zabaw. Na środku akwenu utworzono sztuczna wyspę lęgową dla ptaków. W tym momencie jedynym szczegółem który przypominać może, że w ty miejscu była kiedyś cementownia jest wysoki komin a w miejscu reszty jej zabudowań stoi obecnie piękne osiedle mieszkaniowe.

Mało kto z mieszkańców Opola wie, że w Grotowicach rośnie lipa mająca 600lat – co powoduje, że jest ona najstarsza w Polsce. Najprawdopodobniej pamięta ona śmierć Księcia Jana Dobrego. Drzewo to zostało uznane pomnikiem przyrody. W 2012 r zamontowano stalową podporę i odciąg. W 2018 roku została wybudowana konstrukcja, która kompleksowo zabezpiecza drzewo przed jego złamaniem.

Przy ul. Granicznej znajduje się cmentarz żydowski. Powstał on w 1822 roku. Zachowało się tam 150 nagrobków a najstarszy pochodzi z roku 1840.
Cmentarz jest panteonem opolskich Żydów. Spoczywają na nim: rabini, kupcy, lekarze, aptekarze, adwokaci, przedsiębiorcy. Nagrobki są w języku hebrajskim i niemieckim.

Spis ulic