Nowe ogłoszenia

VIII dzielnica Opola: Śródmieście

VIII dzielnica Opola: Śródmieście

Śródmieście Opola

Śródmieście Opola stanowi obok Centrum drugą centralną dzielnicę miasta, jej granice wyznaczane zostały przez Odrę, starą obwodnicę czyli ulice: Nysy Łużyckiej, Batalionów Chłopskich, Bohaterów Monte Cassino, Plebiscytową i Fabryczną oraz ul. Armii Krajowej.

Zabudowania w Śródmieściu

W Śródmieściu spotkać możemy głownie zabudowania w postaci niskich bloków, kamienic oraz domów wielorodzinnych.

Placówki Urzędowe

W tej części miasta znajdują się Urzędy takie jak:
– Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego w Opolu ul. Piastowska 14
– Sejmik Województwa Opolskiego w Opolu ul. Piastowska 14
– Centrum Obsługi Inwestora przy Urzędzie Marszałkowskim w Opolu, Plac Wolności 5,
– Opolski Urząd Wojewódzki w Opolu ul. Piastowska 14
– Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu ul. Głogowska 25c
– Powiatowy Urząd Pracy w Opolu ul. Hubala 21
– Wicekonsulat Republiki Federalnej Niemiec ul. Strzelców Bytomskich 11
– Urząd Statystyczny ul. Kołłątaja 5B
– Opolski Urząd Skarbowy ul. Rejtana 3A
– Izba Administracji Skarbowej ul. Ozimska 19
– Delegatura Urzędu Celno-Skarbowego ul. Drzymały 22
– Referat Urzędu Miasta, Pl. Wolności 7

W Śródmieściu znajduje się również Centrum Handlowe Solaris które mieści się na Pl. Kopernika 5 w Opolu.
Solaris przeszedł generalny remont i rozbudowę i 21 czerwca 2019 odbyło się oficjalne otwarcie. Centrum Handlowe zyskało:
– 300 miejsc parkingowych
– 9 tys. mkw. powierzchni wystawowej
– 40 nowych sklepów i punktów usługowych
a mieszkańcy Opola zyskali więcej zieleni w centrum Opola.

w Opolu na Pl. Teatralnym 12 znajduję się TEATR. JANA KOCHANOWSKIEGO a przed nim piękny Plac Jana Pawła II.
Plac Jana Pawła II został oddany do użytku w 2018 roku. Plac podzielono na dwie części. Pierwsza z nich, rekreacyjna wyposażona
została w ławki, trawniki, bogatą roślinność. Drugą, teatralną część będzie charakteryzowała kilkudziesięciometrowa fontanna, która
stanie na płytach przypominających klawiaturę fortepianu.


 

Historia

W okresie przełomu XIX i XX wieku Opole przezywało szczyt rozwojowy. Od Rynku i Starego Miasta rozrastało się w kierunku wschodnim czyli dzisiejszych ulic 1 Maja, Ozimskiej, Oleskiej, wzrosła liczba mieszkańców.

Historia opolskiej Katedry

W roku 1024 Biskup Wrocławski przekazał nowemu kościołowi w Opolu relikwie Świętego Krzyża, które otrzymał w podarunku od św. Emeryka. Miasto zmieniło w tym czasie swój herb: do piastowskiego orła dodano połowę krzyża. Na początku XIII stulecia powołana została kapituła, a kościół Świętego Krzyża stał się kościołem kolegiackim. W połowie XIII wieku parafia z okolicznymi wioskami liczyła już około 2 tysięcy wiernych. Dzięki szczodrobliwości księcia Bolesława I już w roku 1295 wybudowano w stylu późnoromańskim bazylikę z wieżą, która stała się prawdziwą ozdobą miasta.

Kolegiatę Świętego Krzyża poświęcono 16 listopada 1295 roku.

15 sierpnia 1945 roku ówczesny Prymas Polski August Hlond na mocy pełnomocnictw udzielonych przez papieża utworzył przy Świętym Krzyżu, który w ten sposób stał się prokatedrą, Administrację Śląska Opolskiego. Jej administratorem został ks. infułat Bolesław Kominek. W grudniu 1952 roku, odbyto w prokatedrze jubileusz 250-lecia sprowadzenia do Opola wizerunku Matki Bożej Opolskiej. Głównym celebransem uroczystości był Prymas Polski Stefan Wyszyński. Po wydarzeniach październikowych terytorium kościelne Śląska Opolskiego otrzymało pierwszego biskupa – ks. dra Franciszka Jopa. Przed uroczystościami milenijnymi przeprowadzono gruntowną renowację wnętrza katedry, Na uroczystości te przybyli między innymi: Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński i abp Karol Wojtyła. Wtedy dokonano ponownego poświęcenia świątyni. W 1978 roku dokonano renowacji świątyni od zewnątrz.
Z katedrą, a właściwie z cudownym obrazem MB Opolskiej, związany jest także pobyt Ojca Świętego Jana Pawła II na Górze św. Anny 21 czerwca 1983 roku, gdzie Maryja wraz z Dzieciątkiem została ukoronowana. Na rok jubileuszu 700-lecia, staraniem ks. proboszcza prałata Stefana Baldego rozbudowano i odrestaurowano organy, zaś główne wejście kościoła zostało wyposażone w spiżowe drzwi przedstawiające dzieje zbawienia i ważniejsze wydarzenia z historii Ziemi Opolskiej.

Jan Paweł II podczas pielgrzymki 13. 06. 1999 pośród 113 ogłosił także błogosławionym sługę Bożego O. Alojzego Ligudę.
W 1995 roku Parafia Świętego Krzyża w Opolu obchodziła 700-lecie swego istnienia.

Ciekawostki

W Śródmieściu spotkamy wiele miejsc do rekreacji i wypoczynku są to min. Pl. Jana Pawła II który jest zamknięty od strony północnej budynkiem Teatru im. Jana Kochanowskiego. W 1965 roku na placu Lenina wmurowano kamień węgielny pod jego budowę. Oddano go do użytku dopiero po 10 latach w styczniu 1975 roku. , Pl. Kopernika, Pl. Daszyńskiego.

W Śródmieściu znajduje się również: Filharmonia, Teatr Lalki i Aktora, wiele restauracji oraz klubów.
Kolejnym bardzo ciekawym obiektem jest znajdujący się na zbiegu ulic: Armii Krajowej i Plebiscytowej budynek mieszkalny wybudowany w formie bramy. Zachowując oczywiście wszelkie proporcje był on wzorowany na berlińskiej Bramie Brandenburskiej.
W dawnej zabudowie Opola obecna ulica Armii Krajowej była drogą wylotową w kierunku Strzelec Opolskich, a dalej Katowic i Krakowa.

W 1981 roku po siedmiu latach budowy oddano do użytku „Opolanina”. Wówczas był on największym domem handlowym w Polsce. Powierzchnia całego kompleksu wynosiła około 20 tys. metrów kwadratowych.
Różne stoiska były na trzech poziomach, a od strony północnej były wydzielone osobne sklepy. „Opolanina” odwiedzało tysiące mieszkańców Opola, jak również regionu.

 

Spis ulic