Nowe ogłoszenia

X dzielnica Opola: Nadodrze

X dzielnica Opola: Nadodrze

Nadodrze

Największą i najnowszą atrakcja dzielnicy Nadodrze jest Park Nadodrzański, który jest idealnym miejscem dla osób lubiących biegać, spacerować, jeździć na rolkach, ćwiczyć jogę czy siłowo wzmacniać mięśnie.
Przygotowane zostały szerokie i malownicze alejki wzdłuż Odry. Dla osób wolących spędzać czas z książką lub gazetą powstały zacienione lub pięknie nasłonecznioną ławki albo skwery. Nie zapomniano również o najmłodszych – powstał tu plac zabaw dla maluchów jak i elementy małej architektury dla starszych dzieci – ścianka wspinaczkowa. W sezonie letnim przy nadodrzańskim bulwarze o stałych porach cumuje statek wycieczkowy, funkcjonuje również wypożyczalnia kajaków. Perełką małej architektury jest popiersie Junony które zostało ukryte w parku – jego pierwowzór powstał w 1857 roku, w ramach promocji pierwszej opolskiej cementowni Friedricha Grundmanna. Rzeźbę wykonano w XIX wieku z opolskiego cementu i wystawiono podczas światowej wystawy w Paryżu w 1867 r. Rzeźba po wystawie została przywieziona do Opola i cementownia Grundmanna podarowała ją miastu. Ostatnim miejscem, w którym stała, był właśnie Park nad
Odrą. Po latach, dzięki współpracy z Cementownią Odra, jedyną działającą dziś w mieście cementownią z kilku istniejących w minionych wiekach, Junona wróciła do parku.

W dzielnicy Nadodrze znajduje się również Ogród zoologiczny – dokładnie na Wyspie Bolko, na Wyspie Bolko rośnie również historyczny dąb o którym można przeczytań poniżej. Ten rejon miasta jest uznawany za Zielone Płuca Opola, ale oprócz zieleni znajduje się tu również dawny cmentarz miejski, który był w przeszłości o wiele większy. Ciągnął się on aż w okolice dzisiejszej stacji benzynowej stojącej u zbiegu ulic Wrocławskiej i ulicy Ściegiennego. Na ul. Wrocławskiej znajduje się Oczyszczalnia Ścieków. została ona oddana do użytku w 1976 roku. Do 2023 roku ma trwać jej modernizacja, która pochłonie 170 mln zł.

W tej części miasta przechadzając się uliczkami spotkamy głównie zabudowania mieszkalne i będą to stare budynki kilkurodzinne.


Historia

Dzielnica obejmuje głównie teren bliskiego Zaodrza, kończy się mniej więcej między Odrą, a kanałem Ulgi.
W swojej granicy ma Nadodrzański Park.
W miejscu, Mostu Piastowskiego już od średniowiecza znajduje się przeprawa, która oczywiście jest unowocześniona.
Nieopodal znajdująca się Wyspa wspominana w zapiska była już w 1213 r. jako Kampe, Od XIV w. nazywana jest „Bolko”, na cześć piastowskiego księcia. Do 2004 r. urzędową nazwą była „Bolkowa Kępa”. „Wyspą Bolko”, została nazwana oficjalnie po miejskim głosowaniu w 2004 r.

Ciekawostki

Na Wyspie Bolko znajduje się historyczny dąb. Liczy on około 500 lat i ponad cztery i pół metra obwodu. Jego wysokość to około 26 metrów. Jest on pozostałością dawnego lasu. Jedna z legend mówi, że drzewo nakazał posadzić książę Jan II Dobry – był on ostatnim przedstawicielem opolsko-raciborskiej linii Piastów. Został on posadzony w miejscu, w którym ponoć książę opolski pokonał po ciężkiej walce groźnego niedźwiedzia. W rejonie tej dzielnicy znajduje się również Ogród zoologiczny, mieści się on Wyspie Bolko i powstał w 1912 roku.
Na początku był to tylko park, w którym znalazły się się tylko pawie i bażanty. Pierwszy skok rozwojowy miał miejsce w latach 30-tych minionego wieku przybywało zwierząt. W czasie trwanie wojny zoo zostało całkowicie zniszczone. W lipcu 1953 roku zoo zostało otwarte.
W 1980 roku zostały przyłączone nowe tereny i zoo miało już powierzchnię 19 hektarów. Tragiczny dla ZOO rok 1997 spowodował poważne zniszczenia. ZOO zostało odbudowane, zmodernizowane i powiększone. Obecnie jego powierzchnia obejmuje ponad 30 hektarów i jest w nim prawie 230 gatunków zwierząt.