Nowe ogłoszenia

Ogród Zoologiczny w Opolu

Ogród Zoologiczny w Opolu

 

Historia Ogrodu Zoologicznego

W Opolu ogród zoologiczny powstał w latach 30-tych XX wieku w prywatnym parku położonym na Wyspie Bolko, na zwierzyniec został przeznaczony 1ha terenu.
Zoo zbudziło ogromne zainteresowanie wśród mieszkańców dlatego 1936 roku jego bramy zostały otwarte dla zwiedzających co bardzo pomogło w finansowaniu tego miejsca.
II Wojna Światowa nie przyniosła nic dobrego – wszystkie zwierzęta zostały wywiezione do Niemiec, a pozostawione zniszczenia spowodowały konieczność zamknięcia całego obiektu.
Rok 1952 przyniósł nadzieję dla Ogrodu Zoologicznego – powstał wówczas Komitet Odbudowy Zwierzyńca w Opolu jego głównym celem było otwarcie ZOO dla zwiedzających – stało się to 22 lipca 1953 roku. Jego powierzchnia została powiększona i zajmowała 2,4 ha.
Wszystkie klatki i wybiegi dla zwierząt zostały wybudowane w czynie społecznym. Poza zwierzętami krajowymi pojawiły się również zwierzęta egzotyczne. W Opolu mieszkał pierwszy w Polsce przychówek niedźwiedzi himalajskich i walabii Benetta.

Kolejne powiększenie ZOO do 19ha nastąpiło w 1980 roku – niestety kryzys spowodował, że nie był do bardzo dynamiczny rozwój.

Nowa koncepcja rozbudowy ZOO powstała w 1996 roku. w jej myśl zwierzęta zamieszkujące dany kontynent mają zajmować jeden obszar ogrodu.

Niestety nadszedł rok 1997 i wielka powódź nawiedziła Opole i niestety w żadnym stopniu nie oszczędziła Opolskiego ZOO. ZOO zostało całkowicie zniszczone przez wodę.
Rok 1998 przynosi nadzieje i ZOO odradza się po raz trzeci. Do Opola zostają sprowadzone: żyrafy, małpy, pandy rude, nosorożce i mrówkojady.

Główna specjalizacją ZOO jest hodowla pazurkowców, lemurów i zwierząt kopytnych.
W 2002 roku powstała żyrafiarnia.
W 2005 roku powstał wybieg dla goryli.
W 2007 roku jedyny wówczas w Polsce basen z uchatkami kalifornijskimi.
W 2011 roku powstał pawilon płazów z najbardziej zagrożonymi gatunkami oraz nowa żyrafiarnia ponieważ stary obiekt nie był w stanie już pomieścić całego stada.

Obecnie w ZOO mieszka około 2000 zwierząt czyli około 290 gatunków.

Najmłodszymi mieszkańcami ZOO są obecnie dwa lwy Atos i Portos oraz tygrys Diego.