Nowe ogłoszenia

XI Dzielnica Opola: Zaodrze

XI Dzielnica Opola: Zaodrze

Zaodrze

Zaodrze to dzielnica w której znajdziemy stacje kolejową – Opole Zachodnie. Z prawą częścią Opola Zaodrze połączone jest dwoma mostami znajdującymi się nad kanałem Ulgi a dokładnie na ul. Niemodlińskiej i ul. Spychalskiego oraz dwoma nad rzeką Odrą – Most Piastowski i Most Pamięci Sybiraków. Główne ulice Zaodrza to:
– ul. Niemodlińska,
– Prószkowska
– część ul. Wrocławskiej.

Dzielnica Zaodrze jest świetnie przygotowana pod względem edukacji, znajdują się tu: żłobki, przedszkola, szkoła podstawowa, liceum ogólnokształcące oraz dwa zespoły szkół Zespół Szkół Budowlanych im. Papieża Jana Pawła II na ul. Niemodlińskiej oraz Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. K. Gzowskiego na ul. Hallera. Na zielonym terenie między blokami znajdującymi się między ul. Łąkową i ul. Spychalskiego a wałem Odry powstał plac zabaw. Dzieci mogą korzystać tam z : rozbudowanego linarium ze zjeżdżalniami, a także tyrolki. Zaodrze prezentuje osiedla bloków niski jak i wysokich.
Dzielnica Zodrze należy do parafii rzymskokatolickiej bł. Czesława. Kościół wybudowany w I połowie lat 90.

Na Zaodrze kursują linie autobusowe MZK nr 5, 7, 8, 9, 12, 13, 15, 16, 17, 18, N1.


 

Historia

Rejony jakie jakie obejmuje ta dzielnica to: bliskie Zaodrze, rondo na Placu Konstytucji 3 Maja (opolskie duże rondo) oraz park na Wyspie Bolko.
Pierwsze znane informacje o wyspie Bolko pochodzą z 1213 roku, i nazywana była Kampe czyli ,,kępa”.
W miejscu obecnego Mostu Piastowskiego już w Średniowieczu była wybudowana przeprawa.

Nazwa ,,Bolko” pochodzi od imienia Piastowskiego Księcia.
W języku niemieckim aż do 1945 roku funkcjonowała nazwa „Bolko-Insel” oraz „Las Minorytów”.

Do roku 2004 urzędową nazwą tego miejsca była „Bolkowa Kępa” a po oficjalnym miejskim głosowaniu nazwa została zmieniona na „Wyspą Bolko”.

Ciekawostki

Na Wyspie Bolko znajduje się ogród zoologiczny, powstał on w 1912 roku. Na początku swojego istnienia był to głównie park w którym mieszkały pawie i bażanty, największym bum rozwojowy nastąpił w latach 30-tych. Niestety w czasie wojny Zoo zostało niemal całkowicie zrównane z ziemią.
1952 roku powstał Komitet odbudowy ZOO a już 1953 roku zostało otwarte dla zwiedzających. 1980 roku teren Zoo zyskał 19 hektarów. Niestety kiedy w 1997 roku Opole nawiedziła powódź ogród zoologiczny został poważnie zniszczony, mimo tej tragedii udało się go odbudować, zmodernizować a także powiększyć. Obecnie zajmuje on powierzchnię ponad 30 hektarów. Najnowszymi mieszkańcami zoo obecnie są dwa lwy Atos i Portos  oraz dwa tygrysy.

 

Na Wyspie Bolko oprócz ogrodu zoologicznego znajduje się historyczny dąb który ma około 500 lat, ponad cztery i pół metra w obwodzi i około 27m wysokości
Według dawnej legendy drzewo kazał posadzić książę Jan II Dobry był on ostatnim przedstawicielem opolsko-raciborskiej linii Piastów.
Posadzono go w miejscu, w którym książę opolski pokonał po ciężkiej walce niedźwiedzia.

Na terenie dzielnicy znajduje się również oczyszczalnia ścieków.
Pierwsza w Opolu została wybudowana w 1908 roku przy dzisiejszej ulicy Bonczyka.
Po zakończeniu II wojny światowej dopiero w 1952 roku włączono ją do eksploatacji.
Niestety gdy przybywało mieszkańców nie była ona już w stanie podołać oczyszczaniu coraz większej ilości ścieków.
W 1976 roku oddano do użytku nowo wybudowaną oczyszczalnie ścieków przy ul. Wrocławskiej która funkcjonuje do dziś
Obecnie do 2023 roku potrwać ma jej modernizacja, która kosztować będzie około 170 mln zł.

W dzielnicy Nadodrze znajduje się również Cmentarz Komunalny.

 

Spis ulic