Nowe ogłoszenia

XIII dzielnica Opola: Chmielowice, Szczepanowice-Wójtowa Wieś, Winów, Żerkowice

XIII dzielnica Opola: Chmielowice, Szczepanowice-Wójtowa Wieś, Winów, Żerkowice

Chmielowice – położenie

Chmielowice leżą nad Prószkowskim Potokiem. Chmielowice do 1 stycznia 2017 roku były osobną wsią w gminie Komprachcice. W tej części miasta znajdują się zabudowania typowe dla wsi.

Chmielowickie zabytki :

Zabytki znajdujące się w Chmielowicach:
– park dworski, ul. Nyska – Ogrodowa,
– budynek szkoły z 1911 roku,
– murowana kapliczka w centrum wsi z przełomu XIX/XX w.,
– budynki mieszkalne?
Znajduje się tu również:
– Publiczna Szkoła Podstawowa nr 30 w Opolu
– 2 Publiczne Przedszkola

Szczepanowice – Wójtowa Wieś

Szczepanowice – Wójtowa Wieś to część Opola, która położona jest w zachodniej części miasta, na lewym brzegu Kanału Ulgi.
Od północy sąsiaduje z dzielnicą Półwieś, a od zachodu i południa dzielnica ograniczona jest granicą administracyjną Opola i sąsiaduje z gminą Komprachcice od zachodu i gminą Prószków  od południa. Dzielnica liczy ok. 4,5 tys. mieszkańców.
Dzielnica jest zdominowana przez zabudowę jednorodzinną, także małe osiedle bloków mieszkalnych przy ul. Gospodarczej oraz domków szeregowych przy ul. Stawowej.
Działają tu:
– Szkoła Podstawowa Nr 10,
– Szkoła Podstawowa nr 28,
– Publiczne Przedszkole nr 36
– Wydziały Politechniki Opolskiej

Winów

Winów leży około 4 km na południe od centrum miasta i położony jest na wzgórzu, które jest najwyższym punktem widokowym w okolicy. Stare opowiadania i podania donoszą, że w czasach pogańskich było to wzgórze – Święty Gaj, gdzie składano ofiary bogom.
Wzgórze jest pozostałością wysokiego lewego brzegu Odry, naniesionego przez spływający jej szerokim nurtem lodowiec, który pchał przed sobą zwały gruntu i kamieni. Wysokość to ok. 194 m n.p.m. W tej części miasta nie znajduje się zbyt wiele zabudowań, te które są maja charakter gospodarczy.

Żerkowice

Żerkowice to część miasta która przed przyłączeniem do Opola 1 stycznia 2017 należała do gminy Komprachcice. Obecnie jej charakter  nadal utrzymuje się w klimacie zabudowań wiejskich.


Historia

Dzielnica numer XIII powstała jako jedna z nielicznych z czterech dawniej samodzielnych miejscowości, były to:
– Chmielowice,
– Szczepanowice – Wójtowa Wieś,
– Winów,
– Żerkowice.
Szczepanowice – Wójtowa Wieś do Opola przynależą od 1975 roku natomiast Winów, Chmielowice i Żerkowice zostały przyłączone w styczniu 2017 roku wskutek powiększenia miasta.

Nazwa Wójtowa Wieś wywodzi się od pierwszego właściciela tej miejscowości, po przyłączeniu do Opola skrócono jej nazwę do Wójtowa jednak w 2004 roku po głosowaniu mieszkańców przywrócono dawną dwuczłonową nazwę.

Ciekawostki

W maju 1921 roku grupa polskich dywersantów wysadziła most kolejowy w Szczepanowicach. Zrobili to ponieważ było to strategiczne miejsce dla Niemców.

Tory przebiegające przez most prowadziły do Nysy i Wrocławia, skąd przyjeżdżały transporty z uzbrojeniem dla wojsk niemieckich które walczyły z oddziałami polskimi w czasie III Powstania Śląskiego. Akcja wysadzenia mostu w Szczepanowicach była elementem szerszej akcji „Mosty” mającej zdezorganizować działania wroga.

W Winowie na jednym z małych wzniesień znajduje się „Dworek Księżnej Luizy”, jest to willa w której kiedyś mieściła się restauracja. Obecnie jest ona w posiadaniu osób prywatnych. Winów jest najwyższym punktem widokowym w okolicy.
Istnieje legenda która mówi, że w czasach pogańskich było to święte wzgórze lub Święty Gaj na którym składano ofiary bogom.

W Chmielowicach znajduje się niezwykle urokliwe miejsce jest to Cichy Wodny Zakątek. Nad znajdującym się tam stawem w lesie można się odprężyć i zrelaksować jak i jest to idealne miejsce do rekreacji i wypoczynku.

Przy kampusie Politechniki pływalnia znajduje się pływalnia „Wodna Nuta” która została oddana do użytku w 2013 roku. Głównym jej atutem jest pełnowymiarowy basen sportowy o długości 50 m z dziesięcioma torami obok znajduje się się mniejsza niecka basenowa o długości 25 metrów (rekreacyjny) z trzema torami pływackimi oraz część wyposażona w masaż wodny i tzw. rwącą rzekę. Jest także basen solankowy. Na pływalni odbywały się zawody pływackie z cyklu Grand Prix Polski. Trybuny dla kibiców mają 570 miejsc.

W Szczepanowicach gościł Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki.
W 2010 roku jego 47. edycja odbyła się na kampusie Politechniki. Postawiono ogromną konstrukcję mieszczącą scenę oraz widownię. Festiwal odbył się w Szczepanowicach, ze względu na trwający wówczas remont amfiteatru.

 

Spis ulic