Nowe ogłoszenia

Symbole Opola

Symbole Opola

Symbole Opola – skład

Do symboli Opola należą:

– herb Opola
– flaga Opola
– hejnał Opola

Herb Opola 

Herb Opola przedstawia składa się z dwóch pól błękitnego i złotego. Herb kształtem prezentuje tarczę.
Herb prezentuje orła górnośląskiego
w złotych barwach na prawym polu oraz połowę złotego krzyża trójlistnego na lewym polu. Historia Herbu wywodzi się aż ze Średniowiecza, barwy nadał mu książę opolsko-raciborskich. W XII wieku wybijano w Księstwie Opolskim srebrne monety z herbem Opola. Herb widnieje również na pochodzących z tego wieku pierwszych pieczęciach miejskich, sygnowano nimi pisma wychodzące z miejskiej kancelarii. W 1024 roku biskup wrocławski Klemens przekazał nowo powstałemu kościołowi w Opolu relikwie Świętego Krzyża, które otrzymał w podarunku od św. Emeryka, stały się one również symbolem miasta i motyw krzyża znalazł się w herbie Opola.

Flaga Opola

Flaga Opola to prostokątny płat tkaniny dwustrefowej, który składa się z dwóch równoległych pasów o jednakowej szerokości. Górny płat ma barwę złotą (żółtą), a górny błękitną.

Hejnał Opola

Hejnał Opola to sygnał muzyczny, który na ulicach Opola rozbrzmiewa codziennie o 12:00 z wieży opolskiego ratusza. Hejnał Opola został skomponowany w 1952 roku przez Zbigniewa Franka. Melodia hejnału pochodzi z ludowej piosenki „Opole, Opole to jest piękne miasto”. Hejnał był początkowo odtwarzany z taśmy, ale od 1990 roku jest grany z wieży ratuszowej przez hejnalistę Tadeusza Ciułę. W 2009 roku powstał pomysł ze strony wykonawcy na nową aranżacją hejnału, miała być ona wzbogacona o sygnał Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej. Nad nową wersją hejnału pracował również syn pomysłodawcy starego hejnału – Jacek Frank. Nowa wersja hejnału została po raz pierwszy zagrana 1 czerwca 2012 roku.