Nowe ogłoszenia

Szlaki turystyczne Opola

Szlaki turystyczne Opola

Główne szlaki turystyczne przebiegające przez Opole

Szlak sakralny: Jemielnica – Góra Świętej Anny – Kamień Śląski – Opole

JEMIELNICA – wycieczka powinna rozpocząć się w Jemielnicy, gdzie odwiedzających zachwyca pięknie odrestaurowany pocysterski kompleks klasztorny, swe początki w XIII wieku. Prawdziwą perełką w Jemielnicy jest Kościół pw. Wniebowzięcia NMP i jego zapierające dech w piersiach dwanaście barokowych ołtarzy bocznych z połowy XVIII wieku.
GÓRA ŚW. ANNY –  kolejnym punktem wycieczki powinna być Bazylika św. Anny Samotrzeciej. Jest to Pomnik oraz Muzeum Czynu Powstańczego postawione w miejscu, w którym w 1921 r. walczyli uczestnicy III Powstania Śląskiego. Warty zobaczenia jest również unikalny, monumentalny, kamienny amfiteatr, wybudowany przez nazistów w latach 30-tych XX wieku. Góra Św. Anny to przede wszystkim Bazylika i Sanktuarium Św. Anny, oraz urokliwa kalwaria licząca 40 kaplic na zboczach tego wygasłego wulkanu.
KAMIEŃ ŚLĄSKI –  przedostatnim punktem na tym szlaku jest późnobarokowy pałac znajdujący się w Kamieniu Śląskim wraz z sanktuarium. Jest to miejsce urodzenia św. Jacka Odrowąża oraz bł. Czesława i bł. Bronisławy – rodzeństwa Św. Jacka. Obok pałacu i sanktuarium znajduje si e sanatorium rehabilitacyjne Sebastianeum Silesiacum, które jest otoczone 14-hektarowym parkiem krajobrazowym.
OPOLE – ostatnim punktem jest Opole i Opolska Wenecja, Kościół pw. Świętej Trójcy, w którego kryptach znajdują się szczątki
Piastów Opolskich. Co roku, pod koniec września, franciszkanie na odwiedzanym przez tysiące osób Jarmarku Franciszkańskim zbierają fundusze na remont świątyni. Podczas jarmarku można kupić m.in. medykamenty i specyfiki zakonne, ale także popróbować tradycyjnego jadła i napitku. Nie wypada nie odwiedzić opolskiej Katedry oraz bardzo popularnego i urokliwie położonego na Wzgórzu Uniwersyteckim tzw. „Kościoła na Górce”.

Szlak drewnianej architektury: Opole – Laskowice – Olesno – Biskupice – Maciejów

OPOLE – pierwszym punktem tej wyprawy w przeszłość koniecznie musi być Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu Bierkowicach.
W Bierkowicach, znajduje się skansen popularyzujący kulturę ludową i drewniane budownictwo wiejskie.
LASKOWICE – w drodze z Opola do Laskowic możemy zatrzymać się w dwóch wsiach – Kolanowice i Bierdzany, spotkamy tam drewniane kościoły. W samych Laskowicach czekać na nas będzie Laskowicka Śmierć czyli mumia, która spoczywa w miejscowym kościele już od ponad 400 lat. Jest to ciało młodej kobiety – hrabiny Brygidy Buchta von Buchtitz. Jej zwłoki są doskonale zachowane, choć nigdy nie były zmumifikowane. To zasługa niezwykłego mikroklimatu i silnego pola magnetycznego, jakie naukowcy z Wrocławia i Berlina w latach 30. ubiegłego wieku wykryli w tym miejscu.
OLESNO – tutaj spotkamy „Oleską różę zaklętą w drewnie”, jest to drewniany kościół pw. Św. Anny w Oleśnie. To jeden z kościołów odpustowych, który został zachowany w nienaruszonym stanie, jest to perła architektury drewnianej. Największą świętością oleskiego sanktuarium jest późnogotycka figura Św. Anny Samotrzeciej z końca XV w. lub początku XVI w. Od początku kościół był postrzegany przez ludzi wiary jako miejsce cudowne. Tak też jest dzisiaj.
BISKUPICE – nieopodal Byczyny w Biskupicach znajdziemy Gród Rycerski. W grodzie chętni mogą się nauczyć strzelania z łuku oraz rzucania toporem, a także poznają inne rzemiosła i „ginące zawody”. Można także przenocować i ucztować w „rycerskich” warunkach. Wszystko to nad przepięknym zalewem Brzózki.
MACIEJÓW – to miejsce, w którym pracował i żył „Kopernik ula” czyli ksiądz Jan Dzierżon. Do dziś funkcjonuje tam Pasieka Zarodowa zajmująca się profesjonalnie pszczelarstwem. Znajdziemy tutaj również „pszczelarski skansen” oraz sklep z produktami pochodzącymi z ula. Można także skorzystać z pszczelich inhalatorów, czyli sesji inhalacyjnych relaksujących i poprawiających samopoczucie

Szlak poznaj świat sprzed lat: Opole – Krasiejów – Ozimek – Turawa – Góra Świętej Anny – Nysa – Paczków – Brzeg 

Tutaj na wycieczkę trzeba przeznaczyć około 3 dni.

OPOLE – początek  wycieczki powinno zacząć się w Muzeum Śląska Opolskiego. Obok, przy tej samej ulicy Św. Wojciecha znajduje się Kamienica Czynszowa, która prezentuje wnętrza i wyposażenie opolskich mieszkań z lat 1890-1945.
KRASIEJÓW – Największy w Europie Jurapark, zamieszkują tu makiety Tyranozaura, Allozaura, Stegozaura, oraz 16-metrowy Brachiozaur, który robi wrażenie nie tylko na najmłodszych. Dla najmłodszych znajdzie się tutaj również ogromny plac zabaw, a z plaży z kąpieliskiem będzie zadowolona cała rodzina. JuraPark jest największą atrakcją turystyczną regionu z kinem 5D i ogromnym multimedialnym oceanarium. W JuraParku znajduje się również Pawilon Paleontologiczny który prezentuje wykopaliska prehistorycznych kości, nad którymi stąpa się po szklanej podłodze.
GÓRA ŚW. ANNY – Muzeum i Pomnik Czynu Powstańczego, upamiętniają one Powstania Śląskie sprzed ponad 90 lat. Nieopodal znajduje się również unikatowy, ogromny amfiteatr oraz Bazylika św. Anny Samotrzeciej.
NYSA – Kolejnym punktem będzie „Śląski Rzym” tak określana jest Nysa. Nazwano ja tak ponieważ architektoniczny przepych i bogactwo, które znajdują się w Nysie. Głównymi atrakcjami sa: Twierdza Nyska, Dom Wagi Miejskiej oraz Bazylika św. Jakuba i św. Agnieszki. Nie można zapomnieć o Muzeum Ziemi Nyskiej, które znajduje się w przepięknym budynku Pałacu Biskupiego.
PACZKÓW – Muzeum Gazownictwa, w którym znajduje się około 3 tys. eksponatów, w tym imponującą kolekcję gazomierzy czy starych urządzeń domowych na gaz. Są także starodawne elementy wyposażenia łazienek i kuchni.
BRZEG – Zamek Piastów Śląskich, który był siedzibą arcyciekawego muzeum i pospolicie nazwany został „Śląskim Wawelem” – spowodowane było to podobieństwem zamkowych krużganków w Brzegu do tych, które znane z Krakowa. Zobaczymy także ratusz, kościół pw. św. Krzyża oraz kościół pw. św. Mikołaja.

Szlak Opolskie Zamki i Pałace: Rogów Opolski  – Kamień Śląski – Moszna – Otmuchów – Brzeg 

ROGÓW OPOLSKI –  Zamek, położony jest od nad dawnym korytem Odry, ciekawostką przyciągającą do niego wielu turystów są europejskie zabytki piśmiennictwa i ikonografii, które Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu zbiera od kilkudziesięciu lat. Na szczególną uwagę zasługują tu rękopisy: pergaminowe spisane w XIV w. w kancelariach książąt opolskich, urbarz Niemodlina z 1581 r., który należał do znanego i zasłużonego rodu hrabiowskiego von Haugwitz.
KAMIEŃ ŚLĄSKI – to tutaj urodził się św. Jacek Odrowąż, w tym miejscu istnieje możliwość zwiedzanie późnobarokowego pałacu. Pierwsze udokumentowane wzmianki o Kamieniu Śląskim pochodzą już z początku XII w. Wówczas był to silny gród rycerski, który należał do jednej z najsłynniejszej w Europie rodziny Odrowążów. Według relacji Galla Anonima. W 1104 r., miał tu przebywać książę Bolesław Krzywousty.
MOSZNA – nie od dziś wiadomo, że największą atrakcją Mosznej jest nie tylko baśniowy zamek zwanym „Śląskim Disneylandem”, posiada on ogrom wieżyczek oraz liczbą pomieszczeń równą liczbie dni w kalendarzu, obok znajduje się stadnina, gdzie hodowane są konie pełnej krwi angielskiej, odnoszą one sukcesy na międzynarodowych arenach.
OTMUCHÓW – Otmuchów określany jest mianem „stolicy kwiatów województwa opolskiego”, spowodowane jest to odbywającym się tam co roku, w pierwszych dniach lipca, Lata Kwiatów. Co roku tą wyjątkową imprezę o europejskim formacie odwiedza 100 tys. osób. Kolejnym punktem w Otmuchowie powinien być piękny renesansowy ratusz z zegarem słonecznym, kościół Św. Mikołaja z cennym malarstwem Willmanna, a także górujący nad miastem zamek.
BRZEG – „Śląski Wawel” czyli Zamek Piastów Śląskich, mieści on w swoich murach muzeum, spacerując po Brzegu, możemy zobaczyć m.in. kościół Św. Mikołaja, kościół Św. Krzyża oraz urokliwy renesansowy ratusz.

Szlak Opolskie pielgrzymowanie: Opole – Kamień Śląski – Góra Świętej Anny – Głogówek – Biała – Prudnik 

OPOLE – zwiedzanie rozpocząć można od sakralnych zabytków Opolszczyzny, Pierwszym punktem jest Katedra Opolska oraz Muzeum Diecezjalne. Jest to o pierwsze w Polsce muzeum, które zostało wybudowane od podstaw po II wojnie światowej. Do najcenniejszych zabytków muzeum można zaliczyć gotyckie figury takie jak:
„Madonna z dzieciątkiem” z praskiej szkoły Parlerów,
„Krucyfiks” z kręgu Tilmana Riemeschneidera,
„Pieta” z warsztatu mistrza Wita Stwosza,
„Adoracja dzieciątka” ze szkoły Fra Angelico.
Kolejnym punktem do zwiedzenia jest kościół pw. Świętej Trójcy, został on wybudowany w XIV w., później przejść można do krypty
franciszkańskiej, gdzie znajdują się cenne nagrobki i resztki średniowiecznych polichromii . W podziemiach kościoła spoczywają
szczątki ośmiu książąt i pięciu księżnych opolskich w tym wnuczki Władysława Łokietka – Elżbiety.
KAMIEŃ ŚLĄSKI – tutaj ogromne wrażenie wizuale zrobi na zwiedzających Sanktuarium Św. Jacka Odrowąża w Kamieniu Śląskim. Mieści się ono w starym Pałacu. Pałac ten jest miejscem narodzenin Św. Jacka oraz bł. Czesława i bł. Bronisławy. Miejsce to otoczone jest urokliwym 14-hektarowym parkiem krajobrazowym, a w którego sąsiedztwie funkcjonuje sanatorium Sebastianeum Silesiacum.
GÓRA ŚW. ANNY – to miejsce spotkań pielgrzymów już od 500 lat. Miejscem to jest interesujące nie tylko ze względu na mieszcząca się tam bazyliki św. Anny Samotrzeciej, kalwarii Annogórskiej, kamiennego amfiteatru, Pomnika i Muzeum Czynu Powstańczego, które upamiętniają Powstania Śląskie sprzed ponad 90 lat, ale także ze względu na swoje walory geograficzne.
GŁOGÓWEK – to niezwykle urokliwe miasteczko, zamieszkuje je niespełna 6-tysięcy mieszkańców, każdego zachwyci znajdujący się tam franciszkańskim kościołem ze znajdującym się w jego wnętrzu Domkiem Loretańskim, ale także bogatym barokowym wnętrzem gotyckiej kolegiaty Św. Bartłomieja. Następnym miejscem wartym odwiedzenia będzie Klasztor Paulinów w Mochowie–Paulinach, gdzie zobaczymy pierwszą kopię Obrazu Jasnogórskiego.
BIAŁA – tutaj mieści się największy w województwie opolskim ocalały cmentarz żydowski – „Kirkut”. Położony jest na zachodnich bardzo stromych stokach wzgórza Kopiec, pośród gęstego lasu. To ostatnia pamiątka kwitnącej tu niegdyś kultury żydowskiej. Nieprzypadkowo Białą zwano po hebrajsku Macum Cadik – Miasto Sprawiedliwych.
PRUDNIK – mieści się Wieża Woka, jest ona pozostałością średniowiecznego murowanego zamku. Przeszła ona gruntowny remont w 2009 roku i stała się punktem widokowym. Kolejnym punktem wartym uwagi jest Sanktuarium Św. Józefa, jednocześnie jest to miejsce uwięzienia Prymasa Stefana Wyszyńskiego w latach 1954-1955.

Szlak blisko natury: Pokój –  Zagwiździe – Maciejów – Olesno – Opole

POKÓJ – mała miejscowość która skutecznie dąży do tego aby zostać uznaną za miejscowość uzdrowiskową i do swej nazwy dołożyć człon „Zdrój”. W tej miejscowości znajdują się lecznicze wody, kościół ewangelicki oraz przepiękny park.
ZAGWIŹDZIE – tutaj po wytężeniu wzroku można wypatrzyć borsuka oraz zwiedzić hutę w tej miejscowości. Tutaj znajduje się mrożąca krew w żyłach atrakcja – „laskowicka śmierć”, czyli mumią z drewnianego kościoła w Laskowicach. To młoda kobieta – hrabina Brygida Buchta von Buchtitz, która – według jednej z legend – zmarła na dżumę. Jej zwłoki są doskonale zachowane, choć nigdy nie były mumifikowane. To zasługa niezwykłego mikroklimatu i silnego pola magnetycznego.
MACIEJÓW – ta miejscowość może pochwalić się Pasiekę Zarodową, która nazywana jest też mekką pszczelarzy. Została ona założona przez zasłużonego dla pszczelarstwa ks. Jana Dierżona. Kolejnym punktem wartym postoju jest dworek, laboratorium, skansen pszczelarski oraz ule figuralne.
OLESNO – W Oleśnie znajduje się „Oleska róża zaklęta w drewnie” jest to drewniany kościół pw. Św. Anny w Oleśnie, został on zbudowany właśnie na kształt róży. Oprócz Kościoła zobaczyć można Izbę Przyrodniczo-Leśną i Leśne Arboretum przy leśniczówce Jaźwin w Nadleśnictwie Zawadzkie.
OPOLE – stałym punktem który trzeba zobaczyć w Opolu jest ZOO. Ogród odnowiony po powodzi z 1997 r. cieszy
się dużą popularnością i w szczycie sezonu jest odwiedzany przez kilka tysięcy osób w ciągu dnia. Jego największymi atrakcjami są lwy, tygrysy, goryle, żyrafy, uchatki, a także wyspa z lemurami.