Nowe ogłoszenia

Wieża Piastowska

Wieża Piastowska to najstarszy zabytek architektury obronnej  w Polsce.
Wieża została wybudowana w około 1300 roku za czasów rządów księcia Bolka I Opolskiego aby pełniła funkcję głównej wieży obronnej przy zamku książęcym Kazimierza I Opolskiego. Na owe czasy wieża budowana była z sposób nowoczesny i była ogromną budowlą, jej fundamenty powstały z  kamienia polnego o głębokości 6m, szerokość murów dolnej partii dochodzi do 3m. Pierwszym wejściem do wieży był otwór na wysokości 9m po drewnianym ganku który był połączony z murami. W wieży mieścił się: loch, izba, kuchnia, sala i wartownia.

W XX wieku władze Opola doszły do wniosku, że zamek jest drogi w utrzymaniu i mało użyteczny więc postanowiły go zburzyć. Dzięki ogromnemu sprzeciwowi mieszkańców udało się ocalić Wieżę Piastowską.

W 1928 roku zamek został zburzony a wieża Piastowska wkomponowana w siedzibę władz miasta czyli dzisiejszy Urząd Wojewódzki.
Mury wieży zostały solidnie wybudowane jednak jej zadaszenie wymagało wielu napraw.

W 1906 roku po wieku pożarach które nawiedzały Opole dach wieży został zamieniony na dach namiotowy który został pokryty dachówką,
w 1957 roku dobudowany został 11-metrowy hełm k którym obecnie wieża ma 42m wysokości. W 1962 roku na szczycie wieży została
umieszczona ostrosłupowa iglica która ozdobiona została Orłem Piastowskim który został wykonany przez Mariana Nowaka.

Wieży Piastowskiej przez lata towarzyszyły wykopaliska dotyczące osad słowiańskich z X i XI wieku, zostały one odkryte
podczas budowy Amfiteatru Opolskiego. Wszystkie wykopaliska po zakończeniu prac zostały zakopane.

Od 22 czerwca 2011 do 2 czerwca 2014 roku Wieża Piastowska była nieczynna dla odwiedzających z powodu przeprowadzanego
tam gruntownego remontu. Od dnia 2 czerwca 2014 Wieża Piastowska gościła niezliczoną ilość turystów z Opola, okolic jak i całej Polski.
W programach wycieczek zagranicznych które goszczą w Opolu stałym punktem zwiedzania jest Wieża Piastowska.