Nowe ogłoszenia

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu

Miejska Biblioteka Publiczna

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu posiada ponad siedemdziesięcioletnią tradycję, W Opolu znajduje się aż czternaście placówek. Od 2011 roku Miejska Biblioteka Publiczna posiada nowoczesną główną siedzibę, która nagradzana jest w wielu ogólnopolskich konkursach architektonicznych.

Miejska Biblioteka Publiczna – położenie

Miejska Biblioteka Publiczna znajduje się w Opolu przy ul. Minorytów 4 (Śródmieście) i nie jest to tylko miejsce w którym można wypożyczyć książek.
Biblioteka jest również miejscem spotkań, rozmów o literaturze i sztuce oraz edukacji. W zbiorach, poza tradycyjnymi i oczywistymi pozycjami, znaleźć można również audiobooki, czasopisma, płyty CD z muzyką, płyty DVD z filmami, serialami, bajkami czy spektaklami teatralnymi, komiksy, filmy na Blu-ray i gry planszowe. Istnieje nawet możliwość wypożyczania czytników e-booków. Biblioteka w swojej ofercie posiada także system elektronicznej rezerwacji książek poprzez katalog on-line, automatyczny system zwrotów i wypożyczeni, a także dostęp do czytelni internetowej IBUK LIBRA oraz baz amerykańskich. Miejska Biblioteka Publiczna dysponuje urządzeniami z serii Czytak, które są samodzielnie funkcjonującymi odtwarzaczami cyfrowych książek mówionych w pełni przystosowanymi dla osób niewidomych i słabowidzących. Miejska Biblioteka Publiczna jest całkowicie przystosowana do korzystania z niej przez osoby niepełnosprawne.
W MBP organizuje szereg cyklicznych wydarzeń kulturalnych: spotkania autorskie, promocje książek, wystawy, koncerty, pokazy filmów, warsztaty, happeningi literackie i konwersacje językowe. Do sztandarowych imprez organizowanych przez MBP zalicza się Opolską Jesień Literacką, Ogólnopolski Konkurs na Esej i Dni Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej.

Kalendarium

Kalendarium Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu:
1947 – otwarcie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu w budynku przy ul. Kościelnej 8.
1948 – przeniesienie biblioteki do opolskiego Ratusza.
1955 – połączenie Miejskiej Biblioteki Publicznej z Wojewódzką Biblioteką Publiczną i występowanie pod nazwą Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu.
1975 – reforma administracyjna przyniosła kolejną zmianę nazwy na Wojewódzką Bibliotekę Publiczną. Określenie “miejska” już w nazwie
biblioteki nie istniało, ale placówki nieprzerwanie pracowały na rzecz mieszkańców Opola.
1992 – wyłączenie (na skutek ustawy o samorządzie terytorialnym) ze struktury WBP 21 placówek i utworzenie z dniem 01.07.1992 roku Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu z siedzibą Dyrekcji na ul. Piastowskiej 19.
2000 – od 1 stycznia MBP jest instytucją kultury podległą samorządowi. Posiada 2 oddziały i 19 filii działających na rzecz mieszkańców Opola.
2002 – przeniesienie Dyrekcji MBP z ul. Piastowskiej 19 do siedziby Filii nr 4 przy pl. Piłsudskiego 5-6
2005 – w październiku Filia nr 3 została przeniesiona na ul. Kwiatkowskiego 1
2007 – Miejska Biblioteka Publiczna obchodziła jubileusz 60-lecia działalności
2008 – Filia nr 1 i 2 Dziecięca otrzymała dodatkowe pomieszczenie o powierzchni 56 m2, w którym urządzono salę do pracy dzieci
2008 – rozpoczęto budowę nowej siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Minorytów 4
2009 – przeniesiono Filię nr 15 z ul. Morcinka do budynku Ochotniczej Straży Pożarnej przy ul. Młodej Polski 4
2010 – 12 października odbyło się symboliczne przekazanie dyrektor Elżbiecie Kampie kluczy do nowej siedziby przez Krzysztofa Skrzypka, Prezesa Spółki “Energopol Trade Opole”, głównego wykonawcy inwestycji.
2011 – w styczniu rozpoczęto przenoszenie księgozbioru.
1 lutego 2011 – Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu otrzymała Medal Uznania w Konkursie na najlepiej przeprowadzoną kampanię społeczną “Cała Polska czyta dzieciom” w roku szkolnym 2009/2010.
2 marca 2011 – uroczyste otwarcie Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Minorytów 4
21 maja 2011 – uroczyste nadanie Miejskiej Bibliotece Publicznej imienia Jana Pawła II, z udziałem władz samorządowych i lokalnych