Nowe ogłoszenia

Cmentarz choleryczny w Opolu

Cmentarz Choleryczny

Cmentarz choleryczny – położenie

Cmentarz Choleryczny w Opolu to nekropolia, która położona jest w dzielnicy Nowa Wieś Królewska. Cmentarz mieści się u zbiegu ulic św. Jacka, Struga i Granicznej.

Cmentarz choleryczny – założenie

Cmentarz choleryczny w Opolu został założony w 1831 roku i miał być cmentarzem pomocniczym w czasie trwania epidemii cholery. Cmentarz powstał bardzo szybko, bo w ciągu kilku tygodni – pochowano na nim zaledwie 83 osoby.

Postacie, które spoczęły na Cmentarzu Cholerycznym

Odznaczającymi się postaciami, które spoczęły na Cmentarzu Cholerycznym są:
– Wilhelm Thau, właściciel browaru na Breslauerplatz który znajdował się na obecnym placu Piłsudskiego,
– Franz Adamczyk, będący królewskim powiatowym radcą sądowym,
– żona doktora Zedlera, lekarza miejskiego, który był jednym z tych, którzy usiłowali epidemię zwalczyć – wydawał on nawet gazetę która była temu poświęconą).
Ostatni pochówek na tym cmentarzu odbył się około roku 1880.

Cmentarz Choleryczny – najstarszym opolskim cmentarzem

Cmentarz Choleryczny jest najstarszym z  zachowanych do dzisiaj cmentarzy opolskich, choć prawie nic z niego nie zostało. Obecnie toczony jest on murem, przy którym znajduje się kapliczka św. Jana Nepomucena. Sam teren tego cmentarza porośnięty jest rzadkim drzewostanem. Żaden z nagrobków nie zachował się w całości w macierzystej lokalizacji. Kilkanaście, przewróconych lub uszkodzonych, zarośniętych jest w mniejszym lub większym stopniu roślinnością. W kilku miejscach widać również osuniętą ziemię w miejscu grobów