Nowe ogłoszenia

Dla kogo dom?

Dla kogo dom?

Dom- marzenie

Posiadanie domu z ogrodem to marzenie ponad 80% społeczeństwa. Oczami wyobraźni widzimy czerwoną dachówkę, biały płotek, biegające za psem szczęśliwe dzieci. I ten moment, gdy żona właśnie przynosi na taras pyszną kawę i świeżutki serniczek… Piękna wizja… Jednak proces jaki musimy przejść do jej realizacji nie jest taki prosty. Droga do własnego domu z ogródkiem jest naszpikowana pułapkami i i różnymi zakrętami.
Aby sprawić, że proces ten będzie maksymalnie bezpieczny i nie przyprawi zbyt wielu kłopotów warto skorzystać z pomocy specjalisty.
Tak jak przy zakupie mieszkania musimy zastanowić się co jest nam potrzebne, na czym najbardziej nam zależy i czego oczekujemy od nowego
lokum.

Mały domek czy może posiadłość z możliwością wydzielenie osobnego mieszkania?
Parterowy czy piętrowy?
Podpiwniczony?
Miasto czy wieś?
Jeśli miasto to w centrum czy na obrzeżach?
Garaż w bryle?
Jak duży ogród?
Jak duża powierzchnia działki?
A może basen?

I najważniejsze…
I ile właściwie powinien ten nasz wymarzony dom kosztować?

Kategorie

Domy można podzielić na trzy główne kategorie:

Pierwsza ekonomiczna.
Głównie zaliczają się do niej zabudowy szeregowe lub domy wolno stojące zlokalizowane najczęściej przedmieściach, które cenowo opiewają się na poziomie mieszkania w centrum miasta.
Taki dom to koszt mniej więcej za pół miliona złotych.

Druga rynek wtórny
W tej kategorii znajdują się domu z rynku wtórnego, są to budowle zazwyczaj sprzed kilkudziesięciu lat, ich konstrukcja jest solidna. Ponadto znajdują się w dobrej lokalizacji.
Koszt takiej nieruchomości to około 750 000zł do 850 000zł.

Trzecia – wersje Premium
W tej kategorii Premium oznacza standard i znajdą się tutaj duże budowle wykończone w bardzo wysokim standardzie, znajdowały się one będą na dużych i bardzo zadbanych działkach
w willowych dzielnicach miast.

Zakup domu 

Zakup domu to bardzo poważna decyzja. Tutaj niema miejsca na pośpiech i błędy. Musimy zachować bardzo dużą czujność. To, że dom, choć wygląda jak ze snu  a właściciel opisuje go zgodnie z naszymi marzeniami po głębszej analizie może okazać się, że dom jest za drogi w utrzymaniu, za mały bądź za duży na nasze potrzeby a do tego przekracza nasze możliwości finansowe.
Wybierając dom warto sprawdzić jego lokalizację zasięgnąć informacji w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego – w tym idealnie może pomóc pośrednik który wie jakie kruczki mogą kryć się w zawiłym języku urzędowym i w mapach.

Miejscowy plan zagospodarowania terenu

Co można znaleźć w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego? -Wiele istotnych informacji które pomogą nam podjąć decyzję o kupnie domu:

– jakie są zasady gospodarowania na konkretnych obszarach;
– jakie jest przeznaczenie terenów;
– jakie są zasady ochrony przyrody, dziedzictwa kulturowego i dóbr kultury współczesnej
– jakie są wymagania dotyczące kształtowania przestrzeni publicznych, czyli miejsc szczególnie ważnych dla wszystkich mieszkańców, które sprzyjają nawiązywaniu kontaktów społecznych;
– jakie są wytyczne dotyczące kształtowania zabudowy i zagospodarowania terenu
– w jaki sposób mogą być zagospodarowane tereny o szczególnej ochronie (np. te, narażone na ryzyko powodzi lub osunięć ziemi);
– na jakich zasadach można łączyć i dzielić nieruchomości objęte planem miejscowym;
– gdzie obowiązuje zakaz zabudowy, a gdzie są znaczne ograniczenia;
– jak będzie modernizowana czy rozbudowywana infrastruktura techniczna i systemy komunikacji
– w jaki sposób i na jaki czas można tymczasowo użytkować konkretny teren;
– jakiej wysokości opłaty można się spodziewać w związku ze wzrostem wartości nieruchomości dzięki planowi miejscowemu

Dokumenty

W momencie kiedy znajdziemy już swój nowy dom konieczne jest szczegółowe sprawdzenie dokumentów związanych z nieruchomością. Pamiętajmy, że w razie jakichkolwiek wątpliwości możemy poprosić o pomoc prawnika bądź pośrednika jeśli zdecydujemy się na jego pomoc. Pośrednik będzie z nami na każdym etapie zakupu nowego domu.