Nowe ogłoszenia

Ekipy remontowe – czym kierować się przy ich wyborze?

Ekipy remontowe – czym kierować się przy ich wyborze?

Czym się kierować?

Remont mieszkania czy domu w 95% zawsze związany jest ze stresem, niepotrzebnymi i nieprzewidzianymi wydatkami. Jest jednak sposób aby tego uniknąć – pomoże nam w tym sprawdzona, solidna firma remontowa. W dużej mierze to od niej właśnie będzie zależało czy twoja nieruchomość będzie wyglądała tak jak sobie to wymarzyłeś.
Ten tekst ma za zadanie zaprezentować Ci czym kierować się przy zatrudnianiu ekipy remontowej, jak oceniać ich pracę i na co zwracać uwagę przy końcowym odbiorze mieszkania po remoncie.

 

Oczekiwania i budżet

Należy jasno określić swoje oczekiwania i budżet
Zaczynając remont musimy ustalić plan działania i kosztorys. Należy jasno ustalić etapy prac. Plan działania pomoże nam kontrolować czas i zakres prac. Plan działania jak i kosztorys warto spisać wszystko na kartce, aby uniknąć niedomówień i niepewności, pomoże to też ustalić jaki budżet jest Ci potrzebny – oczywistym jest, że nie musisz znać wszystkich cen, w tym wypadku bardzo pomocne będzie zrobienie wywiadu na stronach internetowych sklepów budowlanych, forach tematycznych. Do każdego kosztorysu należy oczywiście dodać wydatki związane z robocizną.

Własne zdanie

Ważnym jest aby trzymać się swoich wytycznych aczkolwiek warto wysłuchać opinii innych i w spokoju je rozważyć. Ekipy remontowe bardzo często mają dostęp do materiałów z wyższych półek w lepszej cenie.

Budżet powinien zostać ustalony tak abyś był gotowy na niespodzianki które mogą okazać się kosztowne, zwłaszcza gdy nieruchomość jest stara lub długo niezamieszkiwana – nigdy nie wiadomo co kryje się w ścianach.

Opinie innych- cenna pomoc

Dobrego fachowca można rozpoznać po tym, że ma zapełniony grafik nawet na rok w przód. Jeśli jednak nie mamy czasu by czekać aż tyle musimy pomóc sobie szukając ekip budowlanych w Intrenecie, ogłoszeń znajdziemy tam niezliczoną ilość. Przed wykonaniem telefony watro sprawdzić opinie o danej firmie
w ogólnodostępnych portalach internetowych – tam nie można usunąć negatywnego komentarza, w przeciwieństwie do fanpage lub nawet wizytówek Google. Jedna zła ocena nie może decydować o Twoim wyborze, jednak kiedy ich jest więcej – lepiej szukać dalej.

Pamiętajmy o najstarszej metodzie wyrabiania opinii mianowicie o poczcie pantoflowej.
Bez względu na usługi na które się zdecydujemy warto jest popytać znajomych, sąsiadów, rodzinę. Warto też zadać pytanej na grupach na Facebooku – ludzie chętnie opiszą swoje przygody lub też miłe zaskoczenia.

Przeprowadzeni wywiadu

W momencie kiedy wybierzemy już kilka ekip remontowych, warto przeprowadzić z każdą z nich identyczną rozmowę. Nie możesz myśleć, że marnujesz komuś czas – lepiej czyjś czas niż swoje pieniądze i wygląd wymarzonego domu. Wywiad pomoże ci uzyskać ogólne zdanie o podejściu ekipy do pracy, mniej więcej oszacować koszty i dowiedzieć się czy dana firma jest w stanie sprostać Twoim oczekiwaniom.

Najważniejsze pytania do ekipy remontowej

Oto kilka najważniejszych pytań, które wart zadać potencjalnym wykonawcą. Odpowiedzi po rozmowie spisz na kartce
– Jak duże są projekty, których się podejmujecie?
– Czy termin, który zostanie ustalony, jest ostateczny?
– Ile innych projektów wykonujecie w tym samym czasie?
– Ile osób pracowałoby w moim mieszkaniu?
– Kto jest głównodowodzącym w ekipie?
– Jak wygląda kwestia rozliczeń?
– Kto jest odpowiedzialny za zakupy?
– W jakim sklepie/hurtowni się zaopatrujecie?

Niech inicjatywę przejmie specjalista
Mając już zapewne krótszą listę potencjalnych ekip remontowych nadszedł czas aby sprawdzić czy Wasze wizje remontu się pokrywają.
Sumienny wykonawca może poprosić Cię o projekt lub wyjaśnienie nawet kilka razy Twojego pomysłu – nie denerwuj się – on robi
to po to abyś dostał to czego oczekujesz w cenie która Cię zadowoli.

Harmonogram płatności

Ostatnia bardzo ważną kwestią przed rozpoczęciem pracy jest ustalenie z ekipą remontową harmonogramu płatności

Mogą mieć wpływ na jakość pracy. Do wyboru mamy:
– zapłatę połowy kwoty z góry, połowy po wykonaniu pracy,
– wypłatę w równych częściach w trakcie trwania projektu,
– całościową zapłatę za materiały, rozliczenie się z ekipą po zakończeniu remontu,
– wpłaty „skokowe” uzależnione od tego, co w danym momencie jest odnawiane.