Nowe ogłoszenia

IV dzielnica Opola: Armii Krajowej

IV dzielnica Opola: Armii Krajowej

Dzielnica Armii Krajowej – opis osiedla

Dzielnica ta składa się z wysokich praktycznie w całości z bloków mieszkalnych. Wybudowane zostały one w lat 70. i 80. XX wieku na gruntach jednaj z dawnych wsi – Gosławice.
Do 2 czerwca 2006 patronem tego miejsca był Związek Walki Młodych, po tej mianie nie nadano nowego patrona. Teren tej dzielnicy został podzielony na 4 główne osiedla i obejmują wymienione niżej ulice
Osiedle 1: Jana Bytnara „Rudego” (do nr 13), Stefana Roweckiego „Grota”, Jana Stanisіawa Jankowskiego
Osiedle 2: Jana Bytnara „Rudego” (od nr 14), Emila Fieldorfa, majora Hubala, Kazimierza Pużaka
Osiedle 3: Batalionu Parasol, Batalionu Zośka, Dąbrowszczaków, Skautów Opolskich, Szarych Szeregów
Osiedle 4 (Osiedle Malinka): Bielska, Chełmska, Cieszyńska, Kaliska, Kielecka, Piotrkowska, Wiejska, Al. Wincentego Witosa (numery parzyste)

Nieformalnie osiedle dzieli się również na dwie umowne części:
– starszą część północno-zachodnią – osiedla nr 1 i 2 – ok. 12 tys. mieszkańców
– nowszą część południową – osiedle nr 3 – ok. 8 tys. mieszkańców

W głównej części dzielnicy znajduję jeden z większych w Opolu parków miejskich, nieopodal znajduje się również Kościół Rzymskokatolicki
pw. Przemienienia Pańskiego. Infrastruktura handlowa również jest tu świetnie rozwinięta – na ul. Sosnkowskiego znajduje się Centrum Handlowe Auchan oraz inne sklepy w których można zaopatrzyć się we wszystkie potrzebne nam sprawunki. Komunikacja z resztą miasta jest płynna dzięki autobusom miejskim – dojeżdżają tu linie nr 3, 5, 7, 9, 10, 11, 13, 15, 17, 18 i N.
Dzielnica ta jest bardzo rozwinięta pod względem edukacji, działają tam, aż trzy przedszkola, dwie szkoły podstawowe, liceum oraz szkoła specjalna.

Dzielnica IV Armii Krajowej

Dzielnica IV obejmuje cały teren osiedla im. Armii Krajowej.
Zostało one wybudowane na przełomie lat 70 i 80. W lutym 1977 roku oddano do użytku pierwszy blok.
Dawna nazwa dzielnicy nosiła nazwę Związku Walki Młodych czyli ZWM, ulice również nosiły nazwy które były związane z bezpośrednią działalnością tej komunistycznej organizacji,
28 sierpnia 2004 r. kombatanci z opolskiego koła Światowego Związku Żołnierzy AK,
w ciągu jednego dnia, zebrali 112 podpisów popierających przemianowanie osiedla im. ZWM na im. AK.  Imię Armii Krajowej nadano w maju 2008 r.


Ciekawostki – Dzielnica Armii Krajowej

W środku dzielnicy znajduje się rozległy teren zielono na którym organizowane są imprezy kulturalne, wykorzystywany jest również do celów rekreacyjnych. Znajduje się tam górka zwana przez Opolan „Górką Śmierci”.
A dlaczego „Górka Śmierci”?
Wielu najmłodszych mieszkańców, chcących kiedyś pojeździć tam na sankach, z pewnością słyszało jednak od starszego rodzeństwa lub kolegów historię o dziecku, które zginęło, bawiąc się właśnie na tej hałdzie; stąd też jej nazwa. Opis przyczyn śmierci, w zależności od legendy, bywa drastyczny lub bardzo drastyczny
Górka najprawdopodobniej jest zwykłą hałdą złożoną z pozostałości po materiałach budowlanych. Prowadzą na nią 3 wejścia – strome schody, długie wejście od wschodniej strony oraz trzecie spokojne od strony północno-zachodniej.
Zimą, gdy spadnie śnieg górka jest oblegana przez dzieci jeżdżące na sankach.

Dla wielu mieszkańców Opola nadal jest to dzielnica ZWM, ulice pierwotnie nosiły nazwy związane z ruchem komunistycznym a w samym środku osiedla stał pomnik Janka Krasickiego, po przemianie ustrojowej w Polsce został on zdemontowany a nazwy wszystkich ulic zostały zmienione. Obecnie są to nazwy związane z bohaterami II Wojny Światowej oraz formacji walczących z okupacją niemiecką.
Na osiedlu oprócz obelisku upamiętniającego Armię Krajową który znajduje się przy kościele pw. Przemienienia Pańskiego, jest również pomnik prezentujący popiersie generała Fieldorfa. Znajduje się on w parku osiedlowym w pobliżu szkoły podstawowej
nr 5. Powstał on w 2011 roku.

Osiedle stało się znane w Polsce za sprawa komiksu 
„Wilq Superbohater” autorstwa Tomasza i Bartosza
Minkiewiczów. Tytułowy bohater jest jego
mieszkańcem.

 

 

 

 

 

 

Dzielnice Opola – Ulice Opola – Dzielnica IV