Nowe ogłoszenia

IX dzielnica Opola: Stare Miasto

IX dzielnica Opola: Stare Miasto

Stare Miasto – zabytki

Zabytki znajdujące się na Starym Mieście w Opolu
– Kościół katedralny Św. Krzyża
– Kościół Św. Trójcy
– Kościół Św. Sebastiana
– Stara Synagoga
– Ratusz
– Rynek z kamienicami,

Granice Starego Miasta

Umowne granice Starego Miasta w Opolu
– Granice Starego Miasta
– północ – ul. Katedralna, ul. Łangowskiego
– południe – ul. Mozarta, ul. Sempołowskiej
– wschód – pl. Kopernika, ul. Sienkiewicza
– zachód – Młynówka

Stare Miasto zostało głównie ukształtowane w średniowieczu. Znajdujące się tam murowane kamienice, które zostały wzniesione w miejsce domów drewnianych
z powodów częstych pożarów. Trwająca w 1945 roku wojna zniszczyłam opolski rynek i część zabytkowych kamienic została zrównana
z ziemią. Kamienice, które mniej ucierpiały w wyniku wojny, zostały odbudowane w barokowym stylu.

W Starym Mieście znajduje się wiele restauracji, kawiarni i modnych butików, a także Stare Miasto jest miejscem spacerów i spędzania wolnego czasu przez młodzież.

Historia

Dzielnica XIX to dawna dzielnica Stare Miasto. Znana jej historia głosi, że  Stare Miasto było obwarowane zabudowaniami o których budowę zadbał Bolek I.

Rynek na początku swojego istnienia był niezwykle ciasno zabudowany drewnianymi domami co bardzo często powodowało groźna pożary. Domy murowane zaczęły zastępować domostwa drewniane już w XIV wieku a w XIX wieku ze wszystkich czterech stron świata do Rynek przylegało już 36 budynków, niestety zostały one niemal całkowicie zniszczone podczas II Wojny Światowej.

Kamienice które obecnie zdobią opolski rynek zostały odbudowane w latach pięćdziesiątych w osiemnastowiecznym, barokowym stylu.

Ciekawostki 

Jednym z najważniejszych zabytków jest średniowieczna Katedra, która znajduje sią na granicy dwóch dzielnic, dzielnicy VIII i IX czyli Śródmieścia i Starego Miasta.  W Katedrze znajdują się sprowadzone w 1024 r. do Opola relikwie Krzyża Świętego.

Najcharakterystyczniejszym budynkiem naszego miasta jest oczywiście Ratusz znajdujący się na Rynku, jest on wzorowany na pałacu Vecchio który mieści w włoskiej Florencji. Ratusz powstał w 1864 roku i ma 60-metrową wieżą.
W 1933 roku przystąpiono do rozbiórki jego brzydkich przybudówek, niestety źle zabezpieczono wieżę ratusza, runęła ona rano 15 lipca 1934 roku. Cudem było, że nikt  nie zginął, ani, że  nie uległy zniszczeniom kamienice które znajdują się bardzo blisko Rynku. Wieża ratuszowa został odbudowana w 1936 roku gotowa i była niemal identyczna.
Niesamowite jest, że podczas II Wojny Światowej kiedy Opole było bombardowane, Ratusz pozostał niemal nietknięty.

Obecnie w Ratuszu znajduje się sala obrad Rady miasta która nosi imię Karola Musioła, urzęduje w nim obecny prezydent Miasta Arkadiusz Wiśniewski oraz swoje siedziby ma tak kilka wydziałów Urzędu Miasta.

Z wieży ratuszowej wykonywany jest codziennie hejnał miasta.

Most Groszowy

Most Groszowy to jedno z najromantyczniejszych miejsc w naszym mieście, prowadzi on na Wyspę Pasieka. Na moście zakochani z Opola i nie tylko na znak swojej miłości zawieszają kłódki ze swoimi inicjałami oraz datami zawarcia związku po czym po zapięciu kłódki kluczyki razem wrzucają do wody.

 

Pomnik Kazimierza I

W 2018 roku na opolskim Rynku zagościł pomnik założyciela miasta  a był nim
Książe Kazimierz I. Rzeźba waży ponad dwie tony a jej autorem jest Wit Pichurski.
Punktem obowiązkowym w wycieczce po Opolu jest zrobienie sobie zdjęcia z Księciem na koniu.

Dworzec PKP

Jedną z największych atrakcji architektonicznych w Opolu jest obecnie budynek Dworca PKP. Stacja powstała w 1845 roku wraz z rozwojem kolei na Śląsku.
Znany nam budynek dworca pochodzi z 1899 roku. Łączy ze sobą różne elementy architektury takie jak neogotyk, secesja, neoklasycyzm. Nietypowy jest układ peronów. Nie leżą one w linii prostej, ale zbudowane są na łuku. Niesamowita natomiast jest akustyka w holu dworcowym. Stojąc na jednym końcu w pobliżu kas biletowych można usłyszeć o czym rozmawiają ludzie po drugiej stronie kas.