Nowe ogłoszenia

Dzielnica V Opola: Malinka i Gosławice

Dzielnica V Opola: Malinka i Gosławice

Malinka

Malinka – ta część miasta powstała w latach 80. XX wieku. Królującymi zabudowaniami są tam bloki z wielkiej płyty. Miejsce to znaleźć możemy między ulicami Wiejską, Ozimską i alejami Witosa. Dzielnica ta dzieli się na części. Nieformalnie nazywanych to Malinką I i II. Starsza część osiedla została wybudowana na początku lat 80. i dzięki temu został stworzony zespół bloków przy ul. Wiejskiej oraz Piotrkowskiej. Charakterystycznym obiektem w tej dzielnicy jest tzw. gigant czyli 10-piętrowy blok położony przy ul. Piotrkowskiej. Druga nowsza wschodnia część dzielnicy powstała na początku lat 90., część ta obejmuje ul. Bielską, Chełmską, Kielecką, Cieszyńską i Kaliską. Zaskakującym miejscem jak na tak zabudowany rejon miasta Opole jest kapliczka która znajduje się na skrzyżowaniu wśród bloków, ale wcześniej, przed wybudowaniem bloków stała samotnie wśród pól uprawnych. Malinka obecnie jest w ciągłej rozbudowie. Najnowszą ulicą jest ulica Koszalińska, która jest przedłużeniem ul. Piotrkowskiej. W 2007 roku ul. Koszalińska została połączona z al. Solidarności która biegnie od ronda przy Castoramie znajdującej się na ul. Pużaka. Między ulicami Sieradzką i Bielską znajduje się budynek Atrium Malinka.
Dojazd do innych części miasta jest możliwy dzieli linią autobusów MZK nr: 7, 10, 14, 15, 17, 18, 21, N.

Gosławice

Gosławice powstała na miejscu starej osady, obecnie jest to jedna z dzielnic Opola. Gosławice posiadają historyczny obszar i jest on
częściowo jest zabudowany przez os. mieszkalne im. Armii Krajowej zwaną największą opolską „betonową sypialnią”.
Dzielnica ta położona jest w dużej mierze u wylotu z Opola w kierunku Łodzi, Olesna oraz popularnego miejsca wypoczynku w województwie Opolskim – Jezior Turawskich. Gosławice graniczą z Kolonią Gosławicką, Osiedlem Malinka, centralnymi dzielnicami Opola, wsią Zawada, która znajduje się w gminie Turawa oraz na bardzo małym odcinku z Zakrzowem (w okolicach kąpieliska Silesia). W Gosławicach wyróżnia się też sioło Grobla gdzie niegdyś przy grobli stał młyn.

Dojazd do miasta ułatwia linia autobusu MZK nr 11.


Historia

Dzielnica V powstała z połączenia się Gosławic i Malinki.
Gosławice były samodzielną miejscowością zanim stały się częścią Opola w 1974 roku, wzmianki pojawiły o Gosławicach pojawiły się już w 1254r Goslavitz, w 1301 roku villa Goslavici.  Gosławice wspominane były w tym okresie również jako wieś płacącą biskupowi dziesięciny z czterech zbóż.

Malinka jest osiedlem wybudowanym w lata 80-tych, na gruntach Kolonii Gosławickiej. Przeważają tam zabudowania z „wielkiej płyty”.

 Ciekawostki

W 2018 roku na terenie tej dzielnicy powstał Park Edukacyjno-Sensoryczny. Znajduje się tam 5 stref dla: wzroku, słuchu, smaku, węchu oraz dotyku oraz siłownia z urządzeniami fitness i boisko sportowe . Położony jest on przy ulicy Tarnopolskiej i Lwowskiej.

Park został zaprojektowany z myślą o potrzebach osób niepełnosprawnych

Jednym z najbardziej charakterystycznym budynkiem w Gosławicach jest Kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, został on wybudowany w 1933 roku po wielkim staraniu proboszcza ks. Józefa Kubisa proboszcza parafii św. Krzyża czyli Katedry.

Gosławice w tamtych czasach zaczęły się bardzo rozrastać i rozwijać co spowodowało dużą odległość od Kościoła. Mieszkańcy wówczas zapragnęli mieć bliżej własny Kościół.  Ołtarz główny pochodzi z opolskiego kościoła św. Sebastiana.

Gosławice stały się ostatnio bardzo modną częścią miasta i przezywają istne oblężenie nowych mieszkańców. Króluje tam zabudowa szeregowa oraz jednorodzinna.

Malinka również posiada charakterystyczny budynek a mianowicie jest to 10-pietrowy blok który znajduje się przy ul. Piotrkowskiej 1, jest tam aż 266 mieszkań.

W miejscu gdzie obecnie znajduje się jedyna w Opolu Castorama oraz nowo wybudowane osiedla, jeszcze kilkanaście lat temu znajdowały się pola gdzie gromadząca się zimą woda zamarzała i tworzyła lodowisko dla dzieci.

W Gosławicach został dokonany jeden z najstarszych odkryć archeologicznych na terenie obecnego Opola. W 1885 roku podczas budowy jednej ze stodół przy ul. Żytniej odkryto bogato wyposażony grób pochodzący z I wieku. Należał on prawdopodobnie do księcia plemienia Wandalów, przedstawiciela dawnych plemion germańskich.

 

Dzielnice Opola – Ulice Opola – Dzielnica V